Čo rozhlasovému tliapačovi smrdí?


Ján POLHORSKÝ

Od čias, keď Dzurindovi prisluhujúci novinári na 28. poschodí Slovenskej televízie zriadili v demokratických krajinách nevídané novinárske geto pre národne orientovaných novinárov, to išlo s verejnoprávnou žurnalistikou na Slovensku dolu kopcom. Namiesto národne orientovaných novinárov a publicistov na ich miesta nastúpili poloprofesionálni tlčhubovia, teda ľudia, ktorí tliapu, píšu a rozprávajú hlúposti.

Verejnoprávny rozhlas si istý čas ako-tak udržiaval svoju verejnoprávnosť, nezávislosť a istú mieru profesionality. Po nástupe novej riaditeľky, ktorá dovtedy o žurnalistike nemala šajnu, a dovtedy, ale ani potom nedokázala napísať obyčajnú kurzívku na „pol fleka“, manažérsky však vzorovo prispela k tomu, že rozhlas zmenšoval finančné straty ale svoju žurnalistickú nezávislosť rapídne strácal. Namiesto erudovaných novinárov zobrali mikrofóny do rúk kadejakí tárači a študenti, ktorí všetko cudzie okato obdivovali a slovenskú históriu i súčasnú realitu zámerne zatracovali, znevažovali, hanobili. Medzi nich sa zaradil aj známy cestovateľ – a ako o sebe sám vraví humorista -, ktorého sobotňajšie cestopisné črty sa vyznačujú exemplárnou povrchnosťou, plytkosťou, naivitou. Keďže má v rozhlase vyárendovaný a dobre zaplatený čas, tliape poslucháčom dlho, a pravdaže piate cez deviate. Zväčša sa sústreďuje na gurmánske pochúťky. Za „veľký“ cestovateľský zážitok naposledy považoval stretnutie s malilinkým mravčekom. A pretože to nebol slovenský, ale cudzí mravec obdivoval ho dvojnásobne.

Dlhé roky nudí rozhlasových poslucháčov podobnými cestopisnými zážitkami. Nedávno nás oboznámil, ako sa z večera na ráno rozhodol vycestovať do Egypta, kde sa to pod unikátnymi historickými pamiatkami vraj politicky veľmi iskrí. Nevedno prečo porovnával situáciu v Egypte so súčasnou situáciou na Slovensku. Podľa nášho cestovateľa sa to v Egypte iskrí a na Slovensku to smrdí. Prečo politické iskrenie v Egypte porovnal so slovenským smradom, to náš veľký cestovateľ nevytliapal. Mnohí poslucháči sa domnievajú, že mu možno smrdia posledné volebné výsledky. Ak nášmu cestovateľovi Slovensko odporne smrdí, mal by čo najskôr natrvalo vycestovať a nevracať sa. A keď sa rozhodne zostať na Slovensku, mal by svoje zážitky vyrozprávať v krčme a nie v rozhlase.

                                                                                                                    Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.