Diabolský ťah kresťanského exministra


peniaze 1Zdravotné sestry sa stali rukojemníkmi bývalej vlády

Oto BALOGH

V slovenskom zdravotníctve pracuje takmer tridsaťtritisíc zdravotných sestier a tisícosemsto pôrodných asistentiek. Ich psychicky i fyzicky mimoriadne náročná práca je pre fungovanie nemocníc a ambulancií kľúčová, ale napriek tomuto faktu slabo ohodnotená. Tento stav  je jednou z príčin, kvôli ktorým zdravotníctvo dlhodobo zápasí s nedostatkom sestier.

Desaťtisíce z nich kvôli zabezpečeniu existencie svojich rodín boli nútené odísť za prácou do zahraničia. Len v susednom Rakúsku podľa odhadov pracuje asi tridsaťtisíc zdravotných sestier zo Slovenska ako opatrovateľky. Neraz takmer v nevoľníckych podmienkach, ale za oveľa vyššiu mzdu, než dostávali doma. Namiesto štyristo až päťsto eur v hrubom, majú na výplatnej páske raz toľko a tie, ktoré profesiu kvalifikovanej zdravotnej sestry vykonávajú naďalej, si v Rakúsku prídu na takmer dvetisíc eur.

OD PETÍCIE K ZÁKONU  

Sestry, ktoré zostali pracovať doma, posmelené úspechom lekárov, sa rozhodli zabojovať o svoje práva. Výsledkom bola minuloročná májová petícia s podpismi takmer štvrť milióna ľudí, ktorí podporili ich boj za vyššie minimálne mzdy a skorší odchod do dôchodku. Napriek arogancii vtedajšieho predsedu parlamentu R. Sulíka, ktorého viac ako sestry zaujímal zle zaparkovaný autobus, bolo úsilie sestier korunované úspechom. Ako sa ale ukazuje, bolo to Pyrhovo víťazstvo. Odchádzajúca vláda I. Radičovej, aby získala pokoj, dopriala sestrám pocit víťazstva v podobe prijatia zákona č. 62/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V závislosti od vzdelania a dĺžke praxe garantuje sestrám minimálny mzdový nárok od 640 (nulová prax) do 928 eur (prax dlhšia ako 33 rokov). Má ale jednu podstatú chybu – niet v ňom ani zmienky o tom, odkiaľ má zdravotníctvo vziať peniaze na odsúhlasené zvýšenie platov.

PLANÉ SĽUBY

zdravotná sestraBývalý minister zdravotníctva I. Uhliarik (KDH) ešte pred jeho prijatím deklaroval, že zdroje na zvýšenie platov sestier sú zabezpečené. Z úspor na liekoch pôjde na platy 40 miliónov eur, z lepšieho výberu poistného 30 miliónov eur a z rezervy štátneho rozpočtu 50 miliónov eur. Zákon s účinnosťou od 1.4.2012 prešiel vo vláde, ktorá uverila jeho ubezpečeniam a vo februári 2012 aj v pléne parlamentu hlasmi všetkých prítomných 141 poslancov. Potom prišiel marec, predčasné parlamentné voľby a minister zdravotníctva a s ním celá vláda sa porúčali. Čoskoro sa ale ukázalo, že v zdravotníckom systéme sa Uhliarikom spomínané a údajne zabezpečené rezervy nenachádzajú, čo potvrdil aj poslanecký prieskum v zdravotných poisťovniach. Na tento fakt upozorňovali ešte pred prijatím zákona nielen ambulantní lekári, argumentujúci nedostatočnými platbami od zdravotných poisťovní, ale aj nemocnice. Od apríla, kedy zákon vstúpil do platnosti, začali mnohí zamestnávatelia zákon drsným spôsobom obchádzať, keďže na platy sestier nemali peniaze. Sestrám začali siahať na pracovné zmluvy, meniť ich úväzky a tie z nich, ktoré trvali na dodržiavaní schváleného zákona, sa dočkali aj výpovedí.

RANA POD PÁS

Napäté vzťahy v rezorte eskalovali koncom júna tohto roka, kedy Generálna prokuratúra na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov podala na Ústavný súd SR (ÚS SR) návrh na preskúmanie ústavnosti spomínaného zákona a navrhla, aby do rozhodnutia vo veci samej účinnosť zákona pozastavila. Ústavný súd podnetu vyhovel a 11. júla tohto roka účinnosť zákona o zvýšení platov sestier pozastavil. Jeho rozhodnutie sa nedotýka sestier, ktorým už platy zvýšili, a naopak, pomôže ambulanciám a nemocniciam, ktoré sestrám rozdeľovali úväzky a platy im doteraz nezvýšili. Lebo po rozhodnutí ÚS SR už tak urobiť nemusia. Rozhodnutie ÚS SR vyvolalo pobúrenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a začalo slovnú vojnu so Slovenskou lekárskou komorou. Lekári zdôrazňujú, že nie sú proti zvýšeniu platov sestier, ale bez ich finančného krytia systém zdravotníctva skolabuje. Sestry poukazujú na fakt, že zákon o zvýšení miezd lekárov bol prijatý, aj keď sa s touto položkou v štátnom rozpočte pôvodne nerátalo. Upozorňujú na porušovanie svojich základných práv a slobôd a rovnako ako vlani, sa chystajú pred parlament v čiernych tričkách protestovať za ich dodržiavanie. A nová vláda bude žať plody diabolského ťahu kresťanského exministra zdravotníctva.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.