Vlastníci poisťovne si delia stovky miliónov eur


poisťovňaÚver na údajný rozvoj Dôvery ide do vreciek akcionárov

Oto BALOGH – Foto: www.poistovne.sk

Zdravotníctvo zmieta v problémoch, pribúda poistencov na čakacích listinách, ambulantní lekári a nemocnice volajú po vyšších platbách od zdravotných poisťovní, zdravotné sestry predýchavajú šok z pozastavenia zákona o ich mzdách, na ktoré niet peňazí, vláda škrtá výdavky, zvyšuje dane a dlhová kríza uťahuje občanom opasky na doraz. Ale nie všetkým.

Občania, akcionári súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, riešia oveľa príjemnejší problém – delia si 413 milónov eur, ktoré si predvídavými účtovnými operáciami zaistili ešte pred troma rokmi. Spoločnostiam Penta Investment Limited a Prefto Holdings Limited, registrovaným na Cypre, ktoré sú akcionármi súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, poisťovňa vlani vyplatila prvých takmer 180 miliónov eur z celkových 413 miliónov, ktoré má Dôvera v účtovných výkazoch zapísané ako záväzok voči svojim akcionárom. Tento finančný „rezervoár“ si poisťovňa vytvorila ešte v decembri 2009, kedy poisťovňa Apollo, kontrolovaná spoločnosťou Penta, kúpila poisťovňu Dôvera a nechala si jej obchodné meno.

ÚČTOVNÉ TRIKY

Vlastníci Dôvery predviedli, ako sa dá vyťažiť z dier v legislatíve. Stačil na to nový znalecký posudok po kúpe poisťovne, ktorý do ocenenia jej finančnej hodnoty zahrnul aj hodnotu kmeňa poistencov a ocenil ju na 470 miliónov eur. O rok na to akcionári Dôvery rozhodli, že zo 470 miliónov eur, o ktoré si poisťovňa oproti minulému roku účtovne polepšila, bude nezdanených 413 miliónov vedených ako záväzok voči akcionárom, ktorý im vyplatí, aj keby jej štát zakázal vyplácanie zisku.

ROZPRÁVKY O ÚVERE

Vlani Dôvera vyplatila prvých 180 miliónov eur spoločnostiam Penta a Prefto. Spomínanú sumu získala z úveru, ktorý jej poskytlo konzorcium bánk a ktorý bol odsúhlasený aj Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jeho predsedom je J. Gajdoš, ktorý v minulosti pracoval pre Pentu, bol viceprezidentom pre stratégiu v poisťovni Apollo i špecialistom poisťovne Dôvera. O úvere, za splatenie ktorého Dôvera ručí celým svojim majetkom i súborom práv akcionárov, poisťovňa pôvodne tvrdila, že je určený na ďalší rozvoj jej aktivít v zdravotníckom sektore. Dnes si vystačí s tvrdením, že sa úver nespláca z peňazí určených na platenie zdravotníckych úkonov, ale zo zdrojov na prevádzkovú činnosť. Ale aj tie idú z verejného poistenia.

OTÁZNIKY BEZ ODPOVEDÍ

poisťovňa 1Podľa centrálneho registra záložných práv Dôvere požičalo konzorcium bánk Tatra banka, Uni Credit Bank, Privatbanka a VÚB, predstavitelia Dôvery ale tvrdia, že bánk, ktoré jej požičali, je viac. Tento fakt je oveľa menej podstatný ako ten, že výška úveru presahuje výšku vlastného imania poisťovne, ktoré bolo vlani 124 miliónov eur. Takýto počin bánk je prekvapujúci, veď to boli práve ony, ktoré hovorili o prekročení únosných hraníc v súvislosti s pripravovanými mimoriadnymi bankovými odvodmi, ktoré vláda chystá na zmiernenie výpadkov vo verejných financiách. Čo urobili v tomto prípade orgány bankového dozoru, dozoru nad poisťovňami, či zainteresované ministerstvá, aby zabránili úniku nezdanených takmer pol miliardy eur, ktoré namiesto zdravotníctva skončia v súkromných vreckách? Na koľko si prišli v kauze zainteresovaní znalci, notári auditori, účtovníci a bankári? Kto zo zodpovedných si ešte dovolí tvrdiť, že niet peňazí na navyšovanie platov zdravotníkov?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.