Back in black


Oto BALOGH

Názov jedného z hitov austrálskej rockovej formácie AC – DC, ktorý by sa dal preložiť ako späť do temnoty, alebo ak chcete, späť do čiernej farby, verne vystihuje situáciu, ktorá vznikla okolo zákona o minimálnych mzdových nárokov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek po rozhodnutí ústavného súdu o dočasnom pozastavení jeho platnosti.

Ten akceptoval odôvodnenie generálnej prokuratúry, ktorá v podaní poukázala na nesystémovosť zvyšovania miezd iba vybraným zdravotníckym pracovníkom a na absentujúcu materiálnu stránku veci – chýbajúce finančné krytie tohto zákona. Sklamanie sestier z tohto rozhodnutia je pochopiteľné. Opäť, ako v máji minulého roka, sa chystajú pred parlament v čiernych tričkách, symbolizujúcich fakt, že ich viac ako dve desaťročia trvajúci boj za dôstojné spoločenské postavenie, je opäť na začiatku. A politikom odkazujú, že zodpovednosť za ich prípadné tvrdšie kroky preberá na seba štát. Rozhorčené sestry zdôrazňujú, že zákon o ich mzdových nárokoch bol schválený uznesením vlády i hlasmi všetkých poslancov parlamentu a upozorňujú na fakt, že ešte pred nadobudnutím účinnosti zákona boli bývalou vládou a ministrom zdravotníctva opakovane ubezpečované, že potrebné zdroje na krytie ich miezd sú zabezpečené. Realita ale ukazuje, že právny nihilizmus, aspoň zatiaľ, víťazí nad dodržiavaním zákonov. Skutočnou príčinou tohto stavu je postoj bývalej vlády, ktorá po problémoch s protestujúcimi lekármi nechcela prežiť déja vu so zdravotnými sestrami. Zapchala im ústa prijatím zákona, na realizáciu ktorého nevyčlenila finančné prostriedky aj s vedomím toho, že zaťaží vládu, ktorá príde po nej. Nedá sa vylúčiť, že rovnako ako poslanci, sa stala obeťou zavádzajúcich prísľubov exministra zdravotníctva Uhliarika, čo ju ale v žiadnom prípade nezbavuje zodpovednosti a podozrenia, že prekročila akceptovateľné hranice morálky. Aj preto je poľutovaniahodné stanovisko strany Most-Híd, ktorá považuje rozhodnutie ústavného súdu o pozastavení účinnosti zákona o zvýšení platov zdravotných sestier za poľutovaniahodné. Najpoľutovaniahodnejšie je ale vyjadrenie predsedu KDH J. Figeľa, podľa ktorého Smer prerozdeľuje cudzie peniaze a nevie zabezpečiť ozdravenie zdravotníctva. Vláde pri hodnotení sto dní jej pôsobenia pripomenul, že žiadne euro nepatrí jej, ale všetkým občanom SR. Zabudol na jediné – exminister zdravotníctva vo farbách KDH neprerozdeľoval na mzdy sestier cudzie peniaze, ale peniaze, ktoré nikde neboli. Tie, ktoré boli, bývalá vláda minula na zlaté padáky a koncoročné odmeny pre lojálnych štátnych úradníkov.

                                                                                        



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.