Divadlo je dôkazom duchovného života národa

Tento výrok kedysi vyslovil J. W. Goethe. Hodnoty duchovného života v akýchkoľvek formách si aj my Slováci odnepamäti chránime, rozvíjame a zveľaďujeme, čím sa zaraďujeme medzi vyspelé kultúrne národy. Súčasná ekonomická a finančná kríza neprospieva k rozvoju kultúrneho života. Napriek tomu kultúra u nás žije, žijú aj profesionálne a ochotnícke divadlá a herci hrajú. Takisto aj ochotnícke divadlo v Zborove, ktoré prešlo mnohými peripetiami – od vzniku cez útlm, zánik až po znovuzrodenie.

O tom sme sa mohli presvedčiť 5. 11. 2011, keď po prvýkrát na pôde nášho mesta v CVČ (je hanbou mesta, že divadelná scéna v Bardejove chýba) vystúpili zborovskí divadelníci s muzikálom o životnom príbehu sv. Františka z Assisi a sv. Kláry pod názvom Brat Slnko a sestra Luna. Muzikál sa obecenstvu páčil, lebo vynikal nápaditosťou, originálnosťou, moderným poňatím, striedalo sa hovorené slovo so spevom, s hudbou, tancami a videom. Účinkujúci podali skvelé výkony, no boli sklamaní nízkou návštevnosťou Bardejovčanov, ktorí si tento druh umenia žiaľ neosvojili a uprednostnili iné „priority.“ Herci diváka potrebujú, lebo len tak sa divadlo stáva divadlom, len tak môže plniť vzdelávaciu, výchovnú a estetickú funkciu. O tieto hodnoty sa ochudobneli rodičia, učitelia a ich žiaci, od ktorých sa očakával väčší záujem. Od výchovy rodičov a učiteľov závisí, aký bude náš život, náš svet – materiálny, duchovný alebo bude symbiózou oboch svetov.
Z bulletinu Mládežníckej divadelnej skupiny sa dozvedáme, že prvé ochotnícke podujatie v obci sa uskutočnilo už v roku 1919. Divadlo bolo činné až do 70. – 80. rokov, keď v Zborove zaniklo. Obnovilo sa až v 90. rokoch vďaka žiakom základnej školy, ktorí nacvičili a odohrali svoje hry v Zborove, Chmeľovej, Šarišských Bohdanovciach a v Solivare. V roku 1992 po divadelnom predstavení Uzol divadlo zaznamenalo útlm a obnovilo sa až v roku 2010 zásluhou kultúrnej pracovníčky Obecného úradu v Zborove D. Jedinákovej. V pôstnom období v marci nacvičila hru Krížová cesta. Marec 2010 sa považuje za oficiálny dátum vzniku Mládežníckej divadelnej skupiny zo Zborova, ktorá sa postupne rozrástla o ďalších členov – o deti, dospelých a dôchodcu.
Spomenieme ešte jedno významné podujatie mládežníkov v kultúrnom živote obce. Zborov si 3. a 4. júla 2010 pripomínal 655. výročie svojho vzniku. Na slávnosť pozvali rodákov a hercov z roku 1991, medzi ktorými boli M. Čobejová, K. Kvarteková, K. Bišková, V. Mňahončák a v súčasnosti už profesionálny herec M. Mňahončák. Mládežnícka skupina sa na tomto podujatí predstavila hrou V Bumbaľanskom zámku majú starosti, ktorú nacvičila V. Bodíková a R. Juraši. Účastníci divadelného predstavenia boli nadšení výkonmi hercov, ktorí v tejto ušľachtilej činnosti pokračujú dodnes. V ich repertoári dominujú svetské, náboženské, fantastické aj rozprávkové témy. Hercom zo Zborova želáme, aby sa čo najvernejšie zmocňovali svojich rolí, aby prinášali divákom pútavé a zaujímavé príbehy a aby oslovovali tých, ktorí sa cítia duchovne prázdni. Veríme, že nabudúce, ak do Bardejova ešte raz zavítajú, hľadisko sa zaplní ich obdivovateľmi, „... lebo dnešný svet ponúka človeku tak veľa, ale pritom tak málo... “ Aj preto sú tu herci, aj preto je tu divadlo.

Milada Lovacká 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.