Hrdielka zneli ľudovou piesňou

Teší nás, že v dnešnej dobe, poznačenej rýchlym tempom života a cudzou modernou hudbou slovenská ľudová pieseň má stále svojich interpretov, poslucháčov a milovníkov aj medzi mládežou. Tento jav organizátori jednej z najobľúbenejších súťaží pod názvom Kytička domovine môžu plným právom aj potvrdiť, keď každoročne počet súťažiacich rastie.


To sa prejavilo aj v 14. ročníku tohoročnej súťaže, ktorú zorganizovali Oblastná rada, Miestny odbor Matice slovenskej v Prešove v spolupráci so Základnou umeleckou školou Jána Poschla v Prešove.
Táto spevácka súťaž prebiehala v roku Memoranda národa slovenského. Jej cieľom bolo vzbudiť záujem o kultúrne dedičstvo nášho národa a lásku k rodnému kraju, čo samotné podujatie účasťou a speváckymi prejavmi aj potvrdilo.
Výber piesní bol toho roku pestrý a nápaditý, čo chýbalo v predchádzajúcich ročníkoch. Mladí účinkujúci s veľkou radosťou a oduševnením predviedli svoje spevácke vystúpenia. Ich výkony boli umocnené krojmi z oblastí jednotlivých regiónov Šariša. Osobitné poďakovanie v závere celého podujatia, predovšetkým obetavým pedagógom a starým rodičom, vyslovil predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Prešove L. Matisko. Opäť hodno zdôrazniť, že impulzom lásky k ľudovej piesni i k tradíciám bolo, je i bude rodinné zázemie.
A ako sa deťom darilo?
I.kategória: 1. Samuel Adam / ZŠ Sedlice/, 2. Kristína Gajdošová / ZŠ Hermanovce/, 3. Dajána Novotná /ZŠ Hermanovce/, Zuzana Triščíková /ZŠ Hermanovce/, Zuzana Lukáčová /ZŠ Šmeralova/. Čestné uznanie v tejto kategórii bolo udelené Erike Šarišskej zo ZŠ v Abranovciach.
II. kategória: 1. Blažej Šarišský/ ZŠ Komenského113/Lipany, 2. Petra Komárová / ZŠ Sibírska/, 3. Jonáš Havadej /ZŠ Šmeralova/, Eva Vavreková /ZŠmeralova/, Klaudia Lorincová /ZŠ Prostějovská/
Priam príťažlivým a jedinečne emocionálnym bolo vystúpenie vyše 70- ročného Mgr. Jána Očkoviča z Veľkého Šariša z folklórnej skupiny Šariske gavaľire a členky výboru MO MS Evy Hrabkovej, ku ktorým sa spontánne v závere podujatia pridali aj vyučujúce, ktoré pripravovali súťažiacich. Podujatie finančne podporila Matica slovenská.

-lm-Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.