Európska mena vážne krváca


eurovalDobrodruhovia pravicovej garnitúry by mali niesť zodpovednosť za stav štátu

Tibor B. HAČKO – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Sotva odzneli dozvuky predčasných volieb, ešte pred vymenovaním nového kabinetu, už sa ratingové agentúry poponáhľali s priamym útokom na bankový systém Slovenska. Na systém, ktorý sa aj v turbulentných časoch správa mimoriadne zodpovedne. Ako jeden z mála v Európe nedopustil svojim materským spoločnostiam vysávanie kapitálu a balastové zmeny v základnom portfóliu.

Pokiaľ by sme mali vždy spoľahlivých ministrov financií počas ostatných osemnásť rokov, Slovensko by sa nemuselo vyrovnávať so zložitou dlhovou službou. Naopak, v súčasnosti by sme boli jediný štát v Európe, ktorý spoľahlivo celý čas plní Maastrichtské kritériá.

euro smutnéPred necelým mesiacom Španielsko požiadalo Európu o záchranu jeho bánk. Ešte pred koncom roku 2011 prijala ratingová agentúra Standard and Poor’s rozhodnutie o znížení hodnotenia stability pre takmer všetky veľké banky v Taliansku. Išlo o 34 bankových domov z 37 talianskych bánk. Agentúra hodnotila banku, ktorá počas Dzurindovej prvej vlády sprivatizovala slovenskú VÚB banku, najsilnejšiu banku Slovenska. Standard and Poor’s ju samozrejme tiež zatiahla do svojej negatívnej prognózy.

ZNIČUJÚCA ZÁVISLOSŤ

Slovenský ekonomický výkon je z viac ako 80 percent závislý od plnenia zámerov zahraničných afilácií a ich požiadaviek, nie požiadaviek vlády suverénneho štátu. Vplývajú naň najmä obchodní partneri z Nemecka a nemeckí z Českej republiky, ktorí si na Slovensko presunuli montážne závody multinacionálnych korporácií na základe motivačných stimulov predchádzajúcich vládnych zoskupení. Slovenská závislosť od výslovne exportne orientovaných odvetví predstavuje aj kľúčové úverové riziko bánk. Tieto úvahy fixovala spoločnosť Moody Investors Service po zverejnení výsledkov volieb na Slovensku do dramatického vyhlásenia. Okamžite znížila výhľad bankového systému Slovenska zo stabilného na negatívny!

Po pomerne hladkom víťazstve sa bude musieť sociálna demokracia Slovenska popasovať s ťažkým dedičstvom rúcajúcej sa hospodárskej pyramídy, nefungujúceho daňového systému, kolabujúcej zdravotnej starostlivosti, nevyváženého školstva, rozvrátenej sociálnej sféry a navyše aj s novými úlohami z Bruselu. Onedlho začne platiť Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) s úverovou kapacitou 500 miliárd eur. Pôvodná suma najskôr nebude stačiť na obnovenie dôvery trhov v eurozónu, ako tvrdia zdroje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Eurozóna bude musieť zvýšiť objem prostriedkov fondu ESM minimálne na 1bilión eur! Ak by sa tak stalo, vládnuci sociálni demokrati na Slovensku by museli zabezpečiť okrem rozpočtovej stability pre kasy v EÚ neskutočných 18 miliárd eur! A to je nereálne...

ZAVALIA NÁS EUROVALY?

Pre porovnanie, z výťažkov privatizovania všetkých doterajších vlád, teda Mečiara aj Dzurindu, získalo Slovensko o polovicu menej zdrojov, necelých 9 miliárd eur, navyše doteraz nevyplatených! Pred zvýšením eurovalu Slovensko už garantovalo 4,37 miliardy eur, keď poslanci začiatkom februára s podporou Ficovho Smeru schválili trvalý euroval (ESM). Pôvodná úverová kapacita dočasného fondu (EFSF) bola 440 miliárd eur. Z 200 miliárd eur sa financujú záchranné balíky pre Grécko, Írsko a Portugalsko, najnovšie sa budú používať pre španielske banky. Zvýšený trvalý euroval má byť ponechaný ako rezerva, keby Španielsko alebo Taliansko potrebovali pomôcť skôr, ako sa poplašné správy o ich bankrotovaní skutočne potvrdia. Kombinovaná podporná kapacita oboch fondov by sa tak mala pohybovať v pásme 700 – 1 000 miliárd eur.

Pre premiéra Roberta Fica sa tak vládny program stáva mimoriadne náročnou dizertačnou prácou s kapitolami zo všetkých odvetví a z vnútroštátnych problematík, poriadne priťažených z vonkajšieho, nie vždy celkom korektného europrostredia. Euro skutočne vážne krváca.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.