Fenomén zvaný kniha nezapadá prachom


VŠIMLI SME SI

Marek DANKO

Milovníci kníh si dali 9. až 12. novembra zraz v bratislavskej Inchebe na knižnom veľtrhu Bibliotéka 2012. Preplnené výstavné priestory, množstvo sprievodných podujatí a evidentný záujem návštevníkov o tlačené slovo neklamne signalizovali, že renesancia záujmu o knihu je skutočným faktom. Vydavateľstvo Matice slovenskej v silnej konkurencii vystavovateľov obstálo so cťou.

„Záujem návštevníkov je vždy nevyspytateľný, čo sa potvrdilo i tentoraz. Bibliotéku navštevuje veľa rodičov s deťmi, čo je potešujúce, a kupujú detské knihy, ale najmä tie, ktoré vypredávame za jedno, dve, tri eurá. Tí, ktorí majú skutočný záujem o knihy, majú, žiaľ, zjavne čoraz hlbšie do vrecka... Tradične dobre sa na Bibliotéke predával Národný kalendár a z novších vydaní boli žiadané napríklad diela Päť slovenských rodov alebo Veľký spevník ľudových piesní,“ povedal nám riaditeľ vydavateľstva MS Stanislav Muntág, ktorý zároveň konštatoval, že aj napriek nie práve najšťastnejšie umiestnenému stánku sa mali jeho kolegyne počas štyroch dní čo obracať, aby uspokojili všetkých záujemcov o knižné tituly.

Mimoriadne zaujímavá bola na Bibliotéke aj expozícia elektronických kníh. Tento moderný spôsob šírenia literatúry začína byť čoraz populárnejší aj na Slovensku a množstvo záujemcov pred stánkom potvrdilo, že trend mať celú knižnicu v neveľkej elektronickej čítačke je najmä pre mladú generáciu príťažlivý. Vydavateľstvo MS tento fenomén pozorne sleduje a na svojich webových stránkach už ponúka prvé e-knihy. Ide najmä o staršie tituly, ktoré už sú vypredané, ale záujem čitateľov o ne trvá. Mimoriadnemu záujmu sa u návštevníkov tešili sprievodné podujatia. Besedy spisovateľov, autorské čítania a autogramiády potvrdili fakt, že aj napriek silnému tlaku komercionalizácie pretrváva u ľudí úcta k písanému slovu a k jeho tvorcom.

Aj Vydavateľstvo Matice slovenskej zorganizovalo dve sprievodné akcie. V piatok 9. novembra Eva Lacová vyspovedala Milana Vároša, ktorý zaujímavo rozprával o vzrušujúcich, často dramatických až tragických osudoch umelcov a umeleckých diel, a v nedeľu 11. novembra Marián Tkáč predstavil svoje knižné novinky Bernolák a Päť slovenských rodov; príjemné stretnutie, ktoré sa stretlo s veľkým záujmom návštevníkov, moderoval Dušan Kerný.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.