Guberniálna železná opona

VŠIMLI SME SI

Naozaj si bez pomoci nejakej mapy či atlasu zodpovedne neviem spomenúť, ktoré mesto či obec na Slovensku leží u nás v geografickom chápaní – najvýchodnejšie. Vedia to však bezpečne niektorí českí novinári, dokonca z ich verejnoprávneho média.

Sú to jednoznačne Michalovce! Centrum prekrásneho Zemplína sa stalo stredobodom pozornosti istej novinárky, ktorá komentovala udelenie azylu vraj dnes už exmanželovi záhadnej expremiérky Ukrajiny Júlii Tymošenkovej Českou republikou. Pre túto udalosť podľa slečny novinárky „opäť vyrástla medzi Michalovcami a Užhorodom železná opona“. Na Hlbokej ceste v Bratislave, kde sídli Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, zrejme ani netušia, do akej konfliktnej situácie sa naše Slovensko dostalo. Nuž, ktosi v Čechách múdremu a prezieravému – nespochybniteľne – kniežaťu Karlovi Johannesovi Nepomukovi Josefovi Norbertovi Friedrichovi Antoniusovi Wratislawovi Menovi von und zu Schwarzenberg zo slávneho rodu Schwarzenbergovcov vytrel politického kocúra a rozhodol sa udeliť takzvaný nepolitický azyl pánu Tymošenkovi. Lebo ak by to spravil minister zahraničných vecí Schwarzenberg, išlo by o medzinárodnú záležitosť a nespochybniteľne aj o blamáž, ale keď azyl udelil český rezort vnútra, tak ide „iba o českú vnútornú záležitosť“. Čo sa vlastne stalo a do akej šlamastiky sa namočila týmto azylovým rozhodnutím vláda Českej republiky, nechajme bokom. Bokom však nemožno nechať komentár českej novinárky, že pre tento akt „opäť vyrastie železná opona medzi Michalovcami a Užhorodom“. Tak teda len drobnú pripomienku – Slovensko je suverénny štát a nie gubernia našich susedov z českej strany. A ak niečo v Prahe politicky domotajú, Bratislava s tým nemá nič spoločné. Iba ak hlúposť niektorých novinárov, to zas pripusťme.

Ivan BROŽÍKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.