Honosné neslovenské názvy k úbohým slovenským mzdám


peniaze 1Oprávnené ponosy robotníkov v montážnych fabrikách nikto nepočúva

Honosné neslovenské názvy k úbohým slovenským mzdám

Tibor B. HAČKO - Foto: archív SNN

Čo sú to toľko vychvaľované benefity pri práci v medzinárodnej spoločnosti, ktorá ich ponúka spolu s príjemným prostredím? Práca v mladom kolektíve? Flexibilita? V každom prípade to už nie sú vyššie platy, kratší pracovný čas. Zamestnávatelia sa už nepredbiehajú, kto dokáže ponúknuť pracovníkom väčšie výhody. Fajnovú značku služobného auta, príspevky na dovolenky a Vianoce, rezervované parkovacie miesto... Finančné turbulencie zastavili aj trináste platy, ďalší týždeň dovolenky navyše, zamestnávatelia dokonca stiahli aj balenú vodu z pracovísk...

Zamestnanci v montážnych závodoch by vám vedeli rozprávať o otrokárskych spôsoboch práce pri pásoch a ponižujúcej komunikácii s nimi. Ich ponosy nikto nepočúva a nemajú sa ani kde obrátiť o pomoc. Vedeniam závodov je to jedno a vládam tiež. Len nech pracujú a basta. Po poslednej úprave Zákonníka práce (ZP) Radičovej vládou sme sa v ochrane zamestnancov prepadli na dno v rámci krajín OECD, V4, a pravdaže aj celej EÚ 27. Ficova novelizácia sa pokúsila mierne napraviť najmarkantnejšie depresie, ale akurát rozčertila kaníkovské hlavy, ktorých prioritne zaujímajú vlastné vrecká a zisky.

USTAVIČNÉ ZMENY

Ako je možné, že sa u nás neustálymi zásahmi do ZP za posledných dvanásť rokov cielene zaviedlo fungujúce nevoľníctvo v strede Európe? Ázijské, ale aj iné zahraničné spoločnosti sem prišli len pre lacnú pracovnú silu, stále pomerne dobre technicky vzdelanú. Pracovníkov lákajú na nezrozumiteľne pomenované pracovné pozície – ODM partner manager, Fashion retail chain, Visual merchandiser, Service Delivery Lead, Demand & supply planner, Small Business Account Manager alebo Operation exellence director. Nechce sa veriť, že ide o skutočné pracovné ponuky! Viete pri nich, o čo sa vôbec uchádzate? Kto dovolil publikovanie týchto nezmyslov? Kde je spisovný jazyk? Pritom ide väčšinou o miesta skladníkov, telefonistov, opravárov, referentov predaja. Neslovenské názvy k slovenským mzdám však znejú honosnejšie. Inzerenti síce naďalej ponúkajú možnosť kariérneho rastu, motivujúce finančné ohodnotenie a prácu v mladom kolektíve, väčšinou však zostáva len pri možnosti... Dynamická práca? Tú budete mať určite zaručenú. Zamestnávateľ vám nadiktuje pohotovosť na pracovisku, pohotovosť doma, ale aj – cez sviatky. A to nie je všetko! Denne neplatené nadčasy sú samozrejmosť. Prakticky je nemožné odísť zo zamestania po osem a pol hodine. Úpravami ZP sme uzákonili bezohľadný systém ako výsledok tlaku nadnárodných spoločností, ktorým vôbec nezáleží na zamestnancoch. Zneužívajú slabosť ministrov, vlád, samospráv. Kým zahraničné vedenia firiem zarábajú niekoľkonásobne viac ako na podobných pozíciách v materských firmách doma, Slováci platovo nedosahujú ani ich desatinu. Diskriminovaný je aj daňový systém. Zisky sa prelievajú cez marketingové aktivity, nákupy strojných, už vyradených zariadení a späť do centrál mieria platby s milónovými obnosmi. Slovákom ostáva akurát zaručené minimum. Dokonca sú vďační ministerstvám aj za to málo, ako to neraz zaznieva z úst ministerských hovorcov...

BOHATNÚ NA SLOVENSKU

Automobilový priemysel zvýšil v rokoch 2011 a 2012 produkciu oproti stavu pred depresiou o 8 – 12 percent dokonca s menším počtom zamestnancov! Nemecká automobilka až o 47 percent. Plynárenský a bankový sektor získali práve počas poklesu v rokoch 2009 – 2011 rekordné zisky prevyšujúce hranicu 37 percent, v jednotlivých mesiacoch až o 100 percent. Na Slovensku z toho nezostalo takmer nič.

Kto chce zbohatnúť, môže práve teraz a práve na Slovensku. Taký je záver renomovaného talianskeho ekonomického denníka Ilsole24ore v článku o Slovensku. Závery vychádzali z údajov zverejnených talianskymi spoločnosťami pôsobiacimi u nás. Eldorádo pozmenené na EL Slovaco je pre Nemcov, Talianov, Francúzov, Španielov, Švédov najmä zásluhou zdatného a disciplinovaného pracovného zázemia, minimálnej ochrany práv pracovníkov a mizerným výberom daní na Slovensku. Isole sa v článku nevyhýba aj objektívnej kritike, no definujú slovenské hospodárstvo ako šťastný ostrov v rámci EÚ pre zahraničných investorov. Všetkých 450 talianskych podnikov hodnotí Slovensko pozitívne. Vôbec im neprekáža vysoká úroveň korupcie (až 46-percentná), ani legislatívna neistota (38-percentná). Naopak, práve preto nás tieto firmy vnímajú pozitívne.

VÝHODY SUBLIMUJÚ

Takmer tretina zamestnávateľov vo svojich inzerátoch uvádza ako výhodu prácu v medzinárodnej spoločnosti. Čo v žiadnom prípade výhodou už nie je. Doplnkové vzdelanie v cudzom jazyku prezentuje už len 10 percent firiem. Až 41 percent zamestnávateľov zdôrazňuje potrebu praxe a skúseností v danom odbore, ale len máloktorý absolvent môže očakávať, že po nástupe do prvého zamestnania získa pomoc od skúsenejších kolegov. Veď by si podpílili konár kariéry. Personálnym manažérkam viac záleží na vlastnom vydaji do Francúzska, Nemecka alebo Talianska, než aby niečo vedeli o tamojšom pracovnom trhu alebo čosi vybavili s vedením pre pracovníkov. Pritom je to ich pracovnou náplňou! Prekvapením je, že v 4 percentách pracovných ponúk uvádzajú personalistky ako výhodu stravné lístky. Pritom zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie v súlade so ZP.

Najzaujímavejšie benefity poskytujú spoločnosti pôsobiace v oblasti IT, vo farmaceutickej oblasti a bankové či finančné inštitúcie. Priemerné platy tam lámu hranice 1 680 eur, to znamená, že tretina zamestnancov atakuje úroveň 2 500 – 3 000 eur. To však neznamená, že inde sa nebudete mať dobre. V našej krajine sa ešte dlho bude prihliadať len a len na plat, ktorý je z hľadiska dlhodobého priemeru na štvrtom mieste od konca EÚ. Dokonca aj voľakedy bežná starostlivosť o deti v škôlkach, nachádzajúcich sa v priestoroch firmy alebo v jej bezprostrednej blízkosti, sa dnes považuje za neštandardný benefit. To je výsledok kapitalistického experimentu na Slovensku.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.