Smutná mokrá mozaika


NA MARGO

Smutná mokrá mozaika

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Minulotýždňové záplavy postihli celú strednú Európu. Živelných pohrôm, ako boli povodne v Českej republike, v Nemecku, Rakúsku, na Slovensku a v Maďarsku bude v Európe s vysokou pravdepodobnosťou pribúdať. Uviedla to Európska agentúra pre životné prostredie, podľa ktorej má riziko častejších živelných katastrof viac príčin, vrátane zmeny klímy. „Ďalšiu veľkú záplavu môžeme očakávať napríklad už aj o mesiac,“ tvrdí Petr Dvořák z ČHMÚ.

Povodne zasiahli sedemsto českých obcí; evakuovali pri nich okolo dvadsaťtisíc ľudí. Obyvatelia mesta Mělník v Stredočeskom kraji ignorovali nariadenia úradov na evakuáciu pre nebezpečenstvo hroziace z prívalovej vlny pre obavy z rabovania. Počas noci zabránili vykrádaniu opustených obydlí policajné hliadky. V zakázaných zónach, kde mala byť pre záplavy nulová prítomnosť obyvateľstva, sa zvyšovalo napätie. Pribúdali pokusy o rabovanie a obyvatelia strachujúci sa o svoj majetok chceli za každú cenu prejsť cez policajné zátarasy a vrátiť sa domov.

V Česku sa začala emóciami nabitá debata o tom, či vodohospodári nemohli začať s odpúšťaním priehrad vltavskej kaskády skôr, aby tak zmiernili rozsah záplav. Viacero odborníkov poukázalo na to, že priehrady napriek hroziacim povodniam nevypustili a následne pri ich preplnení púšťali na obce a Prahu omnoho viac vody, než by jej bolo v prípade preventívneho vypustenia priehrad. 

Povodňová vlna ohrozila po Českej republike aj sever Nemecka. V spolkových krajinách Dolné Sasko a Brandenbursko sa pripravovali na prívaly vody, ktoré už spôsobili veľké škody na juhu a východe krajiny. Hrozilo, že viaceré hrádze sa pretrhnú. Hladina Labe kulminovala v Drážďanoch, kde bez elektriny bolo deväťtisíc domácností. 

Nemecká ministerka poľnohospodárstva I. Aignerová predbežne odhadla škody len v rezortoch poľnohospodárstva a rybolovu na 173 miliónov eur. Ich výška však bude ďalej narastať, škody na domoch a infraštruktúre sa zatiaľ nedajú vyčísliť. Kancelárka A. Merkelová ľuďom v postihnutých oblastiach prisľúbila podporu. „Urobíme všetko, čo je v ľudských silách,“ povedala na návšteve mesta Bitterfeld v Sasku-Anhaltsku, kde hrozilo, že neustále stúpajúca voda z jazera zaplaví centrum mesta. Minister financií W. Schäuble prisľúbil podporu nad rámec okamžitej pomoci spolkovej vlády, dosahujúcej sto miliónov eur.

Armáda v Maďarsku nasadila na protipovodňové práce vyše štyri tisíc vojakov v trinástich ohrozených lokalitách. Na Malom Žitnom ostrove pri obci Györujfalu sa pri ochranných prácach poškodila hrádza, vodu však dokázala udržať. Krízový štáb Rábsko-mošonsko-šopronskej župy na miesto oslabenej hrádze poslal štyristo vojakov s dvoma vojenskými obojživelnými transportérmi.

Eurokomisár pre financie Janusz Lewandovski predbežne vyhlásil, že EÚ nemá zdroje na prefinancovanie škôd po povodniach...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.