Hviezdoslavov výtvarný a literárny Stropkov

hviezdoslav

Výbor Miestneho odboru Matice slovenskej v Stropkove sa rozhodol oživiť pamiatku jedného z najvýznamnejších slovenských literárnych autorov, klasickú postavu učebníc literatúry, ale aj dlhoročného člena MS Pavla Országha Hviezdoslava a pripomenúť si jeho väzby na naše mesto. S finančným prispením Matice a pod vedením členky výboru MO MS Mgr. Anny Knežovej zrealizoval projekt pod názvom P. O. Hviezdoslav a Stropkov.

 Jeho súčasťou sa stal 1. ročník autorskej súťaže Hviezdoslavov výtvarný a literárny Stropkov. V druhej polovici októbra výbor oslovil s možnosťou sa do nej zapojiť miestne základné a stredné školy. Do uzávierky prišlo 117 výtvarných a 20 literárnych prác. Tie boli 22. novembra vyhodnotené výtvarnou a literárnou porotou zloženou z miestnych výtvarníkov a pedagógov. V utorok 29. novembra krátko po 17. hodine v priestoroch reštaurácie Delta tóny piesne Aká si mi krásna spolu s prednesom básne Rozprava o Stropkove v podaní žiakov ZŠ Mlynská otvorili úvod spomienkového stretnutia. Slovami o starostlivom ochraňovaní kultúrneho rodinného striebra každého malého mesta a význame zachovania kultúrneho života sa k prítomným matičiarom, žiakom i verejnosti prihovoril predseda Miestneho odboru Matice slovenskej Ing. Slavomír Cichý. V príhovore privítal tajomníka Matice slovenskej z Martina JUDr. Mariána Gešpera, ako aj primátora mesta Stropkov MUDr. Petra Obrimčáka a jeho zástupcu Ing. Pavla Kačica.
Potom žiaci ZŠ Mlynská recitačným pásmom prezentovali život, dielo a najmä spojitosť P. O. Hviezdoslava s naším mestom. Vyvrcholením stretnutia bolo odovzdávanie cien oceneným autorom výtvarných a literárnych prác. Najúspešnejšími autormi v kategórii výtvarných prác sa stali Marek Bajcura (kategória mladší žiaci), Jakub Vorobel (kategória starší žiaci zo ZŠ a SŠ) a Ivana Simčáková (kategória starší žiaci zo ZUŠ). V literárnej tvorbe sa na prvom mieste umiestnili Lucia Mačugová a Natália Čakurdová (ZŠ) František Dolutovský (SŠ). Zoznam všetkých ocenených súťažiacich i s umiestnením si môžete prečítať na nástenke MO Matice slovenskej.
Po ocenení sa k prítomným prihovoril tajomník Matice JUDr. Marián Gešper. Vo svojich slovách okrem iného vyzdvihol skutočnosť, že Stropkov má na matičnej mape Slovenska dôležité miesto. Symbolickou odmenou pre úspešných autorov bola aj ľudová pieseň v podaní žiakov s akrodéonovým sprievodom Mgr. Mateja Kneža.
Hymnickou piesňou Kto za pravdu horí sa oficiálna časťstretnutia ukončila.
Prítomní mali možnosť prezrieť si vystavené výtvarné i literárne práce. Zaujímavosťou boli aj reprodukcie málo známych záberov z historických, dnes už neexistujúcich miest Stropkova, ktoré poskytla Mgr. A. Knežová. Členovia MO MS v Stropkove by na záver chceli poďakovať všetkým súťažiacim za to, že sa do súťaže zapojili, členom oboch porôt za ich prácu, žiakom ZŠ Mlynská a najmä ich učiteľkám Mgr. Anne Knežovej a Mgr. Viere Cimbalovej za prípravou pekného kultúrneho programu a všetkým, ktorí svojou prítomnosťou spríjemnili utorkový matičný podvečer.
Osobitné poďakovanie patrí aj sponzorom akcie: Mestu Stropkov, Bc. Jaroslavovi Krajkovičovi a reštaurácii Delta, Kníhkupectvu Hviezdoslav – Jozef Glinský, spoločnosti DVD Best Ing. Peter Durkaj, OZ Stropek, Kvetinárstvu Oľga Rothová, firme SVK Patrik Balko, spoločnosti Coltsun – Consult, Ing. Stanislav Kolcun, p. Viere Babjarčíkovej, firme SALY Jaroslava Saloňová a Drogérii Jozef Čenger.


-sc-Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.