Martin Kukučín je v tom nevinne


Balogh OtoPOZNÁMKA

Oto BALOGH

Vláda prerušila diskusiu o žiadosti deviatich zahraničných investorov o poskytnutie investičnej pomoci vo forme daňových úľav v celkovom objeme okolo sto miliónov eur. O tom, že v časoch uťahovania opaskov a naháňania príjmov do štátneho rozpočtu ide o viac ako citlivý problém, niet najmenších pochybností. Tým viac, že poskytovanie investičných stimulov zahraničným podnikateľským subjektom, dlhé roky odôvodňované potrebou vytvárania nových pracovných miest, pociťujú mnohí domáci podnikatelia ako diskrimináciu a deformovanie podnikateľského prostredia na Slovensku.

Poskytovanie štátnej pomoci vybraným investorom podrobil tvrdej kritike aj bývalý viceguvernér NBS M. Barto. Označil ho za kupovanie si odpustkov vládou, ktorá ním chce kompenzovať vybraným podnikateľom stále sa zhoršujúce investičné prostredie na Slovensku. Štátnu pomoc vo forme stimulov označil za vyslovene škodlivú, lebo okrem iného vytvára dojem, že podnikateľské prostredie na Slovensku je dobré, lebo k nám prúdia zahraničné investície. Úlohou vlády podľa Barta nie je podplácanie investorov, ale vytváranie rovnako priaznivých podmienok na podnikanie pre všetkých. S ostatnou vetou možno iba súhlasiť, ale...

Kritické slová pána exviceguvernéra mi pripomenuli poviedku Martina Kukučína Neprebudený. Aj v nej hlavnému hrdinovi Ondrášovi Machuľovi, ktorého opustili rodičia, najbližší do poslednej chvíle taja pravdu, lebo sa boja, že by ho ranila. Podobné je to v prípade pána Bartu, ktorý sa tvári, že ,,podplácanie“ investorov je doménou terajšej vlády. Investičné stimuly sa na Slovensku poskytujú zhruba od roku 2002 a podporovali ich všetky doterajšie vlády, vrátane dvoch Dzurindových vlád a vlády I. Radičovej, o ktorých pán Barto cudne mlčí. A mlčal o nich aj počas svojho viac ako päťročného pôsobenia vo funkcii viceguvernéra NBS v rokoch 2004 – 2010. Zaryto mlčal aj v období počas druhej Dzurindovej vlády, v ktorom kulminoval objem prostriedkov poskytnutých na investičné stimuly. Na margo kritických hlasov, ktoré sa pýtali, prečo si vláda nekryje chrbát, M. Barto – vtedy ešte vo funkcii ekonomického analytika – konštatoval, že ,,je možné, že vláda počíta s dobrým úmyslom investora“.

Je nepochybné, že v oblasti poskytovania investičných stimulov nie je všetko v poriadku, inak by sme na Slovensku neboli svedkami tzv. stimulovej turistiky, príznačnej pre investorov s nie celkom čistými úmyslami. Tí po vyčerpaní výhod typu daňové úľavy, finančná dotácia, príspevok na nové pracovné miesto či prevod majetku za zvýhodnenú cenu buď prešli do inej lokality a opätovne požiadali o štátnu pomoc, alebo sa jednoducho zbalili a odišli zo Slovenska A nebolo ich málo. Úlohou štátu je hlavne vytvárať rovnaké podmienky pre všetkých. A úlohou kritikov je zachovávať objektivitu.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.