Mediálni šamani alebo keď strana k strane sadne

AKO BOLO, ČO BOLO
Peter VALO    

Najstrašnejšia smrť je smrť vydesením. Istý svetobežník si zapísal v Kongu do denníka túto príhodu: Černošský mladík Ňumba Umba navštívil priateľa, ktorý mu na raňajky pripravil jedlo z divokej kury. Keď sa ho hosť opýtal, či v jedle nie je náhodou mäso z divokej kury, hostiteľ povedal, že v nijakom prípade. Potom spolu veselo hodovali. Po rokoch Ňumba Umba navštívil priateľa znovu.

Ten sa ho opýtal, či mu môže naservírovať mäso z divokej kury. Ňumba zavrtel hlavou, že ani náhodou, lebo ich čarodejovi odprisahal, že mäso z divokej kury nikdy jesť nebude. Hostiteľ sa usmial a povedal priateľovi, že aj minule u neho jedol divokú kuru a nič sa mu nestalo. Vzápätí hosťa zachvátila triaška a ešte v ten deň zomrel. Na tele nemal nijakú ranu a nenašli sa ani príznaky zhubnej choroby. Čierneho junáka zabila viera v kmeňového šamana, čo mu kedysi „vymyl mozog“ a nasadil doň deštruktívnu informáciu, ktorá mu spôsobila smrť. V návale hrôzy si nedokázal predstaviť, že okrem smrti má aj nejakú inú alternatívu.
Lekári tomu hovoria emočná smrť. Šamani vúdú. S týmto javom sa stretávame u zaostalejších kmeňov. Autori cestopisov opisujú konkrétne prípady. Niekde vraj dodnes panuje viera, že keď ktosi poruší „tabu“, zaručene ho neminie najkrutejší trest. Iná možnosť neexistuje.
Ako je to v pokrokovejších civilizáciách? Tam vás novodobí „šamani“ v maskách mediálnych manipulátorov nevydesia na smrť. Nepovedia vám, že keď zjete divokú kuru, zaručene zomriete. Im stačí, keď vám vymyjú mozog, a potom vám nalejú doň „jedine pravdivé“ informácie naservírované v súlade so želaním ich chlebodarcov. Zaujímavé, že na tých, čo si kedysi želali osamostatnenie Slovenska, zvyčajne vytiahnu, čo sa len dá, a pred tými, čo ho nechceli, zotrvávajú v hlbokom predklone. Pri prvých si spomenú na všetko nekalé a pri druhých na poklesky radi zabudnú.
Sme pred voľbami. Z televíznych obrazoviek sa na nás valia jednofarebné informácie okorenené rovnako jednofarebnými komentármi mediálnych celebrít. Unisono chrlia slová ako tolerantný, korektný, európsky, súdny, pravdivý a slušný. Priamo nám podsúvajú, že ak si myslíme niečo iné, ako hlásajú oni, sme netolerantní, nekorektní, nesúdni klamári, určite nemáme vysokoškolské vzdelanie, jednoducho patríme medzi primitívov či senilných dôchodcov. Jednofarebné, zaručene „pravé“ unisono naznačuje, že má spoločného mecenáša. V jeho záujme sa usiluje diváka alebo poslucháča prinútiť, aby uveril, že ak nezvolí tých, ktorých mu ponúkajú oni, bude nasledovať celonárodná katastrofa, štát skrachuje a my s ním, nikto nás v Európe, vo svete, ba ani vo vesmíre nebude akceptovať a my ostaneme naveky čiernou dierou Európy.
V ostatných týždňoch podhodili celebritným (ko)mediantom novú kauzu na ohlodávanie – priamo z  finančno-spravodajskej džungle sa vynorila Gorila. Ľudoop zaplavil médiá. Všetci sa pretekajú v hľadaní tej „pravej“ pravdy. Médiá môžu všetko, pričom nenesú zodpovednosť za nič. Ukážte mi televíziu, ktorej prekážalo brať peniaze za megakampaň s reklamným šotom, v ktorom obrovský buchar nedokázal rozbiť diamant BMG. Všetci vedeli, že krach visí vo vzduchu, a mediálni magnáti do poslednej chvíle pomáhali pripravovať ľudí o ich úspory. Preto nebudem prekvapený, keď po voľbách „gorilí balón“ spľasne, strana k strane sadne, lebo strana strane oko nevykole.
Africký šaman bol jednofarebne a smrteľne neomylný. Naši mediálni šamani by radi boli tiež a nasilu nás chcú o tom presvedčiť. Preto ak si neuvedomíme, že existuje aj iná možnosť, neskončíme síce strašnou smrťou vydesením ako nešťastný africký Ňumba Umba, ale si pravdepodobne budeme trieskať hlavu o stenu, že nás zase dostali.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.