Na koži aj na stoloch


Stanislav HÁBER

Ceny potravín sú dôležitou témou všade, kde dnes dochádza k extrémnym výkyvom počasia. Platí to aj o Slovensku. Dlhodobé sucho zavinilo, že tohtoročná úroda obilnín je horšia, než boli očakávania a aké sú reálne potreby. Už na jeseň by mali zdražieť pekárenské výrobky o takmer desať percent a porastú aj ceny mäsa.

Príčinou sú výpadky v rastlinnej výrobe, ktoré miestami predstavujú 25 – 50 percent. Lacné potraviny pritom nemáme odkiaľ priviezť, lebo s týmto problémom zápasia aj iné štáty sveta. Možno preto očakávať , že aj z importov sa u nás objaví horšia kvalita z tzv. nadbytku iných krajín. Takzvaný je preto, lebo ani inde niet potravín nazvyš, iba premyslenejšou dotačnou politikou dosahujú väčšie objemy vo výrobe potravín – a to aj k Slovensku porovnateľných krajinách. Problém je v tom, že u nás na národné dotácie nemáme dostatok zdrojov a naši roľníci a spracovatelia na trhu spoločnej Európy ťahajú za kratší koniec. Nedokážu vyrábať za takú cenu ako farmári inde s dotáciami od Únie a ešte aj od vlastných krajín.

Správa Cenového burzového výboru Komoditnej burzy v Bratislave zo začiatku augusta hovorí, že zatiaľ je vývoj cien pri obilninách stabilný. Ako však pre SNN potvrdil predseda burzovej komory Ing. Pavol Scholtz, aj tu očakávajú pohyb po predpokladanom raste cien obilnín na svetových trhoch. Preto zvýšenie cien pekárenských výrobkov na jeseň o spomínaných takmer desať percent – ako ho projektujú odborníci – je úplne reálne. Pohľad na lány slnečnice prezrádza výrazne horšie výsledky v porovnaní s úrodnejšími rokmi aj v olejninách. Podľa Ing. Pavla Scholtza aj výnosy repky väčšinu pôdohospodárov klamú. Kým za štandardné výnosy na Slovensku možno považovať tie okolo 2,5 tony z hektára, teraz nedosahujú ani dve tony, čo je úbytok 25 percent.

Ceny potravinárskych komodít v minulosti do značnej miery ovplyvnilo aj pestovanie plodín na energetické ciele. Čím viac sa rozširovala plocha olejnín používaných pri výrobe bionafty, tým viac klesala výmera pestovaných rastlín na výrobu potravín. Ceny pekárenských výrobkov dvíhajú aj ďalšie faktory spôsobené počasím. V USA graduje hurikánová sezóna, tropické búrky ohrozujú Mexický záliv, čo môže ovplyvniť ďalšie zvýšenie cien ropy, ktorá aj tak rastie vinou slabnúceho eura. Prognóza teda nevyzerá nijako ružovo. Počasie zasahuje do osudov ľudstva viac, ako sme ochotní priznať. A Slováci sa o tom presviedčajú doslova na vlastnej koži – aj na vlastných stoloch.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.