Nazývali ho aj svedomím národa

razus1Spolok Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši vyhlásil Letokruh Martina Rázusa 2012 – 2013. Cyklus duchovných, kultúrnych, vzdelávacích a športových aktivít sa začal 8. augusta a potrvá do 18. októbra 2013. Úvodné spomienkové podujatie a oficiálne otvorenie pripravil klub Martina Rázusa – Maroško v Brezne. Pre klub, ktorý pôsobí pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Brezne už päť rokov, to bola samozrejme veľká česť.

     Veď Martin Rázus, významný slovenský spisovateľ, evanjelický kňaz, politik, zobrazoval kus novodobej histórie Slovenska. Za jeho boj za svojbytnosť, za sociálnu spravodlivosť a za mravnú úroveň svojho národa sa stal morálnou autoritou a nazývali ho aj svedomím národa. 
V stredu 8. augusta sa zišlo asi 150 účastníkov, z toho 42 hostí – zástupcov organizácií a inštitúcií, ako aj miest a obcí, kde Martin Rázus pôsobil, vrátane jeho potomkov a rodiny z celého Slovenska. Medzi nimi bola napríklad jeho vnučka docentka Viera Lichardová, ktorá sa tiež zaslúžila o postavenie sochy v Brezne.
    Po úvodnom privítaní predsedníčkou okresnej rady Matice slovenskej Máriou Macuľovou nasledovalo emotívne obrazovo-slovné pásmo o živote a diele Martina Rázusa v podaní Hany Peterajovej z Horehronského múzea. S umeleckým akcentom predstavila bohatý zbierkový fond múzea najmä z čias jeho pobytu v Brezne, premietla minimálne stovku autentických fotografií a úryvok z filmu Júlia. Hana Peterajová využila služby skúsených recitátorov – Jozefa Prepletaného, Márie Strmeňovej a Boženy Tesárovej. Obľúbenú Rázusovu pieseň Doletelo spevné vtáča zaspievala Janka Šifrová zo Žiliny. Prítomným sa prihovoril viceprimátor Ján Ráčak, biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku Milan Krivda, podpredsedníčka Spolku Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši Daniela Fiačanová a predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Atmosféru spomienkového podujatia umocnil Chrámový zbor apoštola Pavla zaspievaním skladieb Hoj že Bože a Hoj zem drahá, ktorých autorom textu je Martin Rázus.
     V mestskom parku pri soche Marina Rázusa sa uskutočnil pietny akt. Otvoril ho biskup ECAV Milan Krivda modlitbou. Nechýbalo kladenie vencov a matičná hymna Kto za pravdu horí v podaní v podaní Chrámového zboru apoštola Pavla. Všetci sa rozchádzali plní dojmov, no zo strany hostí padla aj jedna zvedavá otázka. Koľko učiteľov slovenčinárov a žiakov z miestnych základných a stredných škôl bolo na podujatí? Odpoveď znela vyhýbavo – je dovolenkové obdobie. Ruku na srdce, tu asi máme rezervy.

Milan KOVÁČIK

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.