Kapustnica pre tisícku divákov

thumbnail

Slovenskí rebeli zavŕšili desiatku úspešných rokov. Dramatický krúžok vznikol v Komárne pred desiatimi rokmi. V tom čase mal štrnásť členov. Dnes sa už rozrástol na vyše stodvadsaťčlenný súbor, ktorý má aj svoju folklórnu časť. Na Slovensku vystupujú pod názvom Slovenskí rebeli, v zahraničí ich poznajú pod názvom FS Komárňan. Vlani počas poslednej adventnej nedele krstili knižku 10 rokov medzi vami a pripravili program a kapustnicu pre takmer tisícku divákov. Aby mohli pohostiť také množstvo hostí pravou vianočnou kapustnicou, museli najprv urobiť zabíjačku. Rebeli ukázali, že sa vyznajú nielen v divadelnej sále matičného domu, kde uvádzajú populárne muzikály, ale že im nie je cudzia ani práca okolo zabíjačky a kapustnice, čo je tiež konkrétny príklad, ako konkrétne sa venujú tradíciám našich predkov. Program na adventné obdobie pripravujú už siedmy rok a tentoraz  okrem tancov a ukážok z folklórnych obradov servírovali aj originálne slovenské jedlo.

„Kým minulý rok sme sa venovali svadbe, tento rok sme poňali program ešte veľkolepejšie. Nazvali sme ho Život a v retrospektíve sme ukázali divákom rôzne obrady so sústredením najmä na vianočné zvyky,“ priblížil dramaturgiu programu režisér Jozef Černek, riaditeľ komárňanského D MS.

Sprievodný text a obradné reči do programu nahovoril člen Slovenského národného divadla Róbert Roth. Víťazi súťaže v speve ľudových piesní spolu s kapelou Slovenských rebelov zaspievali koledy. Tichá noc zaznela zborovo od  sto dvadsiatich  účinkujúcich...

„Rozdali sme takmer tisícku vstupeniek, každý rok je o náš program a kapustnicu väčší záujem. Preto náš sponzor zabezpečil ďalší, už štvrtý kotol a varil ju deň vopred spolu s pomocníkmi.  My sme zabezpečili aj živé premietanie vonku pred budovou, tak verím, že sme divákom priniesli krásne vianočné predstavenie,“ uzatváral Jozef Černek.

Jana PIPÍŠKOVÁ

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.