Národné matičné slávnosti 2016 v Komárne

thumbnail

Organizátori Národných matičných slávností v Komárne finišujú s prípravami. Koncom júla, presne uprostred letných prázdnin, privítajú Komárňania návštevníkov Národných matičných slávností v jednom z našich najstarších miest. Komárno kedysi patrilo k piatim najvýznamnejším mestám Rakúsko-Uhorska. Z tých čias tu majú zachovaný jedinečný pevnostný systém, ale i mnohé ďalšie pamiatky. Úsilie matičiarov o prezentáciu kultúry, gastronómie, historického i súčasného Komárna podporujú podnikatelia i vedenie mesta. Organizátori Národných matičných slávností počítajú na reprezentatívnom podujatí  s dvesto šesťdesiatimi účinkujúcimi. O návštevníkov mesta sa bude starať vyše sto dobrovoľníkov, sprievodcov i animátorov.

MAJÚ ČO PONÚKNUŤ

V ostatných rokoch sa najmä v kultúrnej oblasti matičiarom v Komárne naozaj darí. Ich muzikály či vystúpenia Slovenských rebelov už dávno prekročili hranice kraja či dokonca krajiny. Práve preto jednotlivé matičné pracoviská na Slovensku organizujú autobusovú, ale aj vlakovú dopravu do Komárna na jedinečný festival. Návštevníkom sa chcú pochváliť tým najlepším, čo doma majú. Festival pripravujú tak, aby návštevník mal možnosť zažiť atmosféru mesta s najväčším počtom slnečných dní v roku. Okrem zľavnených vstupov na termálne kúpaliská, pripravili jedinečné gastronomické zážitky, ochutnávku vín, zaujímavé prehliadky mesta i pevností, školy tanca, a, samozrejme, mimoriadny kultúrny program na dvoch javiskách uprostred mesta. Samotné vedenie mesta vyšlo organizátorom v ústrety, poskytuje vstupy do pevnostného systému zadarmo, špeciálne vyškolí sprievodcov, poskytlo priestory na sprievodný program, dokonca pomohlo aj dotáciou dvetisíc eur.

TRI FESTIVALOVÉ DNI

NMS 2016_baner„Tieto peniaze využijeme najmä na stravu účinkujúcim a pre sprievodcov. Sú našou najdôležitejšou súčasťou. Vlastne, od nich závisí to, ako sa tu naši hostia budú cítiť,“ vysvetľuje Karol Černek, riaditeľ D MS v Komárne, autor myšlienky trojdňového festivalu.

Organizátori oslovujú podnikateľov v meste, aby nič nenechali na náhodu. Najmä prevádzky, ako napríklad reštaurácie či kaviarne, by mali byť do akcie zapojené a organizovaným návštevníkom vychádzať maximálne v ústrety.

„Reprezentujú naše mesto, náš región, je to vlastne v ich rukách. My sa usilujeme pripraviť dobrý kultúrny program a vhodne odprezentovať to najlepšie z nášho mesta. Ak k tomu budú ľudia aj dobre najedení a ochutnajú skvelé víno či pivo, iste budú odchádzať spokojní, a o to nám ide predovšetkým,“ dodáva K. Černek.

OD FOLKLÓRU PO POP

Program sa začína v piatok 29. júla poobede na Námestí generála Klapku; tu budú pripravené vínne stánky, stánky s občerstvením, javisko s nonstop programom od folklóru po populárnu hudbu. Večer čaká Komárňanov i návštevníkov večerný dvojprogram s nočnou tancovačkou i ohňostrojom. Programovo najbohatší deň bude sobota. Okrem celodenného programu na javiskách organizátori pripravili školy tanca, odvážnejší dokonca budú môcť naučený tanec aj odtancovať na javiskách. Okrem vystúpení dvanástich súborov pripravujú v Komárne aj spoločný tanec účinkujúcich. Veľkou atrakciou pre divákov bude trochu strašidelná obhliadka pevnosti, kde sa okrem iného nakrúcalo množstvo veľkovýpravných historických filmov. Mladšie ročníky si nenechajú ujsť Rytmusa. Ten v noci vystúpi na sesterskom Lake up festivale. Na nedeľu je naplánovaná slávnostná bohoslužba, na ktorej by sa návštevníci mali zúčastniť v krojoch. Organizátori spojili svoje sily s viacerými inštitúciami, okrem mesta je do festivalu zapojené Regionálne osvetové centrum, rímskokatolícka cirkev, animátori z Komárna, Klub dôchodcov, dobrovoľníci, mestské múzeá, Gymnázium Ľ. J. Šuleka a mnohí ďalší. V Komárne je naozaj čo vidieť a čo zažiť. Stačí len prísť. Festival je výbornou príležitosťou zažiť mesto na juhu Slovenska v jedinečnej atmosfére.

KOMPLETNÝ PROGRAM NA:

Program

 

Jana PIPÍŠKOVÁ – Foto: archív D MS v KomárnePridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.