3 OTÁZKY PRE: docenta Ivana MRVU, rešpektovaného matičného historika
- Blížiace sa sté výročie podpísania Trianonskej zmluvy prinútilo časť príslušníkov maďarskej menšiny na Slovenku postaviť na území Gombaseckého letného tábora pamätník zobrazujúci túto udalosť...
Dá sa očakávať, že to nebude ojedinelá akcia. Je to však skôr taký maďarský trianonský rituál, ktorý je prázdnym a navyše aj falošným gestom. Na Slovensku si musíme Trianon pripomínať ako pozitívny zlom v našich dejinách. Dosiahli sme to, o čom snívali predchádzajúce generácie Slovákov. Už Ľudovít Štúr v roku 1848 zdôrazňoval, že pokiaľ sa náš národ neoddelí od Maďarov, nemá budúcnosť.
- Maďarská vláda neustále upozorňuje na „nelichotivý stav“ maďarskej menšiny na území okolitých štátov. Ako je na tom dnes slovenská menšina v Maďarsku?
Maďarská menšina má na Slovensku nadštandardné, ba až luxusné práva. V oblasti školstva, kultúry a používania maďarského jazyka na úradoch môže byť Slovensko príkladom. Majú svoje politické strany, a tým aj istú váhu v našom politickom živote i na celoštátnej úrovni. Na druhej strane je pravdou, že ich počet na Slovensku klesá, ale to je výsledok prirodzeného procesu. Slovenská menšina v Maďarsku prakticky zmizla, aj keď v období, keď sa podpisovala mierová zmluva, bolo v Maďarsku vyše tristotisíc Slovákov. Južné kraje dnešného Maďarska sa nazývali aj dolnozemské Slovensko, toľko Slovákov tam žilo. Ešte v roku 1920 bola najľudnatejším slovenským mestom Békešská Čaba s takmer tridsaťtisíc Slovákmi.
- Do akej miery sú príslušníci maďarského národa objektívne informovaní o svojej skutočnej minulosti?
Väčšina Maďarov sa pridŕža mystifikácie, že Uhorsko bolo maďarským štátom, kde síce žili aj iné národnosti, ale usadili sa tam až neskôr, a to s dovolením ich vládcov. Maďarský jazyk ani nerozlišuje medzi Uhorskom a dnešným Maďarskom, v oboch prípadoch je to len Magyarország. A to je živná pôda pre podobné podujatia, ako je to gombasecké, lebo Magyarországu sa vraj stala veľká krivda. To však nie je pravda, nové hranice stanovené mierovou zmluvou v Trianone umožnili Maďarom konečne si budovať svoj národný štát.
Zhováral sa Matej MINDÁR
Foto: archív SNN