V Bratislave maďarskí nacionalisti za Malinovú

thumbnail

Provokatívne tričká: Maďari za Dunaj, Slovensko bez parazitov

V Bratislave maďarskí nacionalisti za Malinovú

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: Maroš BANČEJ

Podporu Hedvige Malinovej Žákovej prišlo 30. apríla pred ministerstvo spravodlivosti vyjadriť približne tristo ľudí. Zhromaždenie s názvom: Dnes Hedviga, zajtra ty? sa začalo na Župnom námestí, keď len pár metrov od malej tribúny prebiehala v kostole kapucínov každodenná svätá omša. Na tribúnu sa postavilo viacero ľudí, ktorí mali spoločné to, že chceli podporiť Hedvigu Malinovú.Organizátori pred začiatkom akcie rozdávali biele tričká s nápisom: Maďari za Dunaj, SK bez parazitov.

Čo to malo mať spoločné s kauzou Malinová, nie je celkom jasné. Ako prvý sa zhromaždeným aj okoloidúcim zvedavcom prihovoril organizátor podujatia z Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku Géza Tokár. Ako povedal, zhromaždenie je okrem iného vyjadrením nespokojnosti s katastrofálnym stavom slovenskej justície. Potom rečnilo zopár ďalších ľudí, ktorí hovorili zväčša po maďarsky a len ťažko prekladali obsah svojich slov do slovenčiny.

  • DIVADLO NA ULICI

Asi po hodine a pol sa účastníci presunuli cez centrum hlavného mesta na Hviezdoslavovo námestie. Tam boli pre akciu bezpečnostné zátarasy, keďže práve v tom čase bola v historickej budove Slovenského národného divadla slávnosť pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie za účasti najvyšších predstaviteľov EÚ, SR a diplomatov z celého sveta. Vyvrcholením demonštrácie bolo pouličné predstavenie, ktoré malo symbolizovať zabitie slovenskej justície. V dave bolo vidieť množstvo transparentov, prevažne však v maďarskom jazyku. Tabule, ktoré dostali aktivisti, boli prichystané už pred začatím akcie, takže ich pripravili organizátori a nie účastníci. Na tých slovenských boli nápisy: Maďarskí študenti z Nitry na teba nezabudli či Spravodlivosť pre všetkých.

  • DUBOVCOVÁ POKRAČUJE

Odkaz pre dav a pre organizátorov poslala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá okrem iného pripomenula, aby sa z prípadu Malinovej všetci poučili. Na záver zhromaždenia na Župnom námestí pred presunom na Hviezdoslavovo námestie prečítala istá žena list od H. Malinovej, ktorá sa na akcii osobne nezúčastnila. „Zo všetkých útrap, ktoré som za tie roky zažila, moment útoku bol pre mňa najmenej bolestivý. Silu na ďalšie riešenie prípadu získam iba vedomím, že nie som sama,“ stálo v liste.

H. Malinová sa v novembri 2007 obrátila na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Neskôr sa však dohodla s vládou Ivety Radičovej a štát sa jej ospravedlnil. Prokurátor generálnej prokuratúry ju však 2. apríla 2014 obžaloval z krivej výpovede a krivého svedectva. Žalobou sa zaoberá okresný súd v Nitre. Hedviga Malinová Žáková sa medzitým presťahovala do Maďarska a prijala maďarské občianstvo.

Mládeži Slovenskej národnej strany (SNS) zamietol Miestny úrad Bratislava I protest, ktorý mal byť reakciou na  demonštráciu na podporu Hedvigy Malinovej Žákovej, ktorá bola 30. apríla v Bratislave  na Župnom námest, o ktorej píšeme aj na strane 2. Ako uviedla tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková, Mládež SNS chcela ako reakciu svojím protestom vyjadriť obavy z možného ovplyvňovania súdu.

SNS podala žiadosť o povolenie protestného zhromaždenia na 30. 4. v bratislavskom Starom Meste. Cieľom malo byť vyjadrenie nesúhlasu s ovplyvňovaním súdnych orgánov Slovenskej republiky, pričom protestné zhromaždenie sa malo konať ako pokojná reakcia na protest neformálnej záujmovej organizácie Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku, ktorá je otvorene podporovaná politickými stranami Most – Híd a SMK.

Oznámenie o proteste Mládeže SNS bolo mestskej časti Bratislava Staré Mesto doručené v elektronickej podobe v utorok 29. apríla o 19.43 h. Ako informovala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová, 30. 4. ráno kontaktoval kompetentný pracovník mestskej časti organizátora zo SNS s tým, že v rovnakom čase a na rovnakom mieste je už oznámené iné zhromaždenie.

„Organizátori  demonštrácie na podporu Hedvigy Malinovej Žákovej oznámili svoje zhromaždenie 11. apríla, 22. apríla ho doplnili o pochod,“ dodala hovorkyňa Starého Mesta. Podľa zákona „obec zakáže verejné zhromaždenie, ak je na tom istom mieste a v tom istom čase ohlásené iné verejné zhromaždenie“. Pracovník mestskej časti preto informoval organizátora, že treba upraviť miesto alebo čas konania, pričom organizátori zo SNS prisľúbili, že tak spravia. „Nové oznámenie s upraveným časom alebo miestom konania však nezaslali, pracovník MČ Staré Mesto preto organizátora opätovne kontaktoval,“ uzavrela Obuchová s tým, že organizátor zo SNS oznámil, že svoje zhromaždenie ruší. Podľa Mládeže SNS by mali podporovatelia obžalovanej Hedvigy Malinovej Žákovej, ktorá bola prokurátorom Generálnej prokuratúry SR 2. apríla obžalovaná z krivej výpovede a krivého svedectva, počkať na vyšetrovanie prípadu, ukončenie súdneho procesu a na právoplatný rozsudok. Inak vyvstáva podľa tlačovej tajomníčky SNS obava z ovplyvňovania nezávislých súdnych orgánov SR, ako aj z nerešpektovania práce orgánov činných v trestnom konaní a súdov. „Členovia mládeže sa však na zhromaždení Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku zúčastnia ako fyzické osoby, vyjadria tak tichý protest proti tejto akcii a budú i pozorne dohliadať na to, či sa organizátori a rečníci nedopustia ovplyvňujúcich a manipulatívnych výrokov. Mládeži SNS ide o dobré vzťahy s maďarskou menšinou na Slovensku, ale pri dodržiavaní zákonov a rešpektovaní súdov, inak sa len zvyšuje napätie,“ uviedol predseda Mládeže SNS Maroš Pavlovič ešte pred akciou. Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v auguste 2006, keď ju podľa jej slov v Nitre fyzicky napadli dvaja neznámi muži. Polícia však 11. septembra 2006 zastavila vyšetrovanie s tým, že skutok sa nestal. Deň nato ju predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii obvinili, že si celú vec vymyslela.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.