Pach českého politického rozkladu nás nemusí minúť


Praha štvorecKrajské a senátne voľby v Českej republike sú varovným poučením aj pre Slovensko

Dušan D. KERNÝ

Dejiny sa raz udejú ako tragédia, a potom sa zopakujú ako fraška. To by si mohli povedať Slováci o strašení komunistami po práve skončených českých krajských a senátnych voľbách. V roku 1946 vo vtedajšom Česku vyhrala komunistická strana. Slovensko, kde drvivo vyhrala Demokratická strana, sa tak stalo jedinou európskou krajinou, kam prišiel komunistický režim zo Západu a nie z Východu. Nikdy nebude dosť pripomínať si tento fakt. Ale teraz? Strašenie komunistami je aj mediálna propaganda, snaha upútať, predať noviny titulkom: Rudá hrozba 2012 alebo Rudá záře nad Českem s vyobrazením krasnoarmejca.

Na Slovensku si však musíme klásť dve otázky: Vieme, čo sa deje v Česku? A druhá otázka znie: V akých stredoeurópskych pomeroch sa udiali české voľby? Hľadanie prvej odpovede ukazuje trúchlivý stav v informovanosti o skutočnom dianí na západ od našej hranice. Kraje, v ktorých vyhrali komunisti, sú čiernou dierou českej ekonomiky, českých problémov, vrátane vysokej nezamestnanosti. Komunisti tam vyhrali, lebo doteraz nekradli a nerozkrádali eurofondy, neznemožnili sa, nekázali vodu a pili víno. Volič im verí, že v ťažkých a takmer neriešiteľných problémoch severných Čiech sa s nimi tá kára ťažkostí potiahne prinajmenšom bez podrazov a špiny doterajších „demokratov“. To napokon platí aj inde v Čechách.

Z OBLAKOV NA ZEM

Lenže my na Slovensku lepšie poznáme Barcelonu než to, čo sa deje v Čechách, na Morave a v Sliezsku; ideme sa rozliať, keď ide o nejakú českú celebritu a nevšímame si životnú realitu nám najbližšieho, skutočne bratského národa. A napokon aj „pán knieža“ tu mal závideniahodnú publicitu v porovnaní s tými, ktorí získali teraz oveľa viac hlasov. A keď nevieme, čo sa deje v Čechách, ako im chceme rozumieť?

České voľby nás vracajú trochu na zem, do reality – vôbec nejde len o to, že vyhrala ľavica a „pravovernej“ komunistickej strane, ktorá sa na rozdiel od slovenskej SDĽ nereformovala, pribudlo vyše sto tisíc voličov. Ide o to, že česká politická scéna teraz, keď otázka začlenenia Česka do NATO a EÚ je vyriešenou záležitosťou, hotovou vecou, nedokázala bez škandálov, vulgárnosti, korupcie, typickej českej politickej nadutosti, bohorovnosti a blafovania vyriešiť podstatu nového českého štátu. Nebola a nie je schopná chytiť sa skutočného českého vlastenectva ako hnacieho motora pri budovaní výkonného českého štátu.

praha 1Tento problém, ak sa budeme správať tak ako česká politická scéna, český parlament, český senát, budeme mať aj my. Toto musí byť pre nás varovaním! A nie to, že v najťažších problémoch dvoch českých krajov, ktoré sú ďaleko a o ktorých nevieme zhola nič, získali komunisti najviac hlasov. Veď tam nezablúdil nijaký slovenský reportér – na rozdiel od Afganistanu, Sudánu či Kene. Pritom problémy mnohých slovenských oblastí sú, domnievam sa, väčšmi podobné „komunistickým“ severným Čechám než Afganistan, Keňa či Sudán. O Česku, jeho antieurópskom a nacionalistickom kvasení, o voličovi, ktorý teraz prefackal vládne pravicové strany a zbavil ich vážnosti, vieme stále ešte málo. Pritom dlhodobá „česká“ nákaza politického a parlamentného rozkladu, ak si nedáme pozor, môže hroziť aj nám. Politické Česko zbavené glorioly, politické Česko, ktoré nám nemôže byť príkladom, ale výstrahou – to je to, čo vidíme dnes my na Slovensku. Je to varovné. A nie je nám to ľahostajné.

KOMU SLABNE PAMÄŤ?

Na druhej strane sa nedopúšťame tendenčných propagandistických somarín. Rakúske noviny písali o historickej strate pamäti v Čechách, keďže komunisti sa po prvý raz môžu stať aj vládni partneri. Pritom rakúska politika je tým posledným, čo by nás mohlo poučovať. Rakúskym parlamentným životom otriasa dlhodobá korupčná aféra. Bývalý kancelár sa stiahol z politiky. Predtým presadzoval, aby Slovensko bolo ťažko poškodené odstavením atómky a ako poradca nemeckého atómového priemyslu bral štvrť milióna eur odmeny ročne počas štyroch rokov!

Pozrime sa na realitu v Maďarsku: na maďarskú krv a maďarskú zem sa v októbri 2012 prisahá pri odhaľovaní obrovských sôch turulov za účasti predsedu vlády! Turul, mýtický vták, bol symbolom nielen Horthyho režimu, ale aj fašistických šípových krížov! Konjunktúra turulov a mýtu maďarskej krvi sa začína už na Podkarpatskej Ukrajine! V Poľsku slabne vláda Donalda Tuska. Už po roku od presvedčivého víťazstva rozhodný stúpenec proeurópskej integrácie vyzerá ako bez síl a politici fundamentalizmu chcú dostať protestné masy do ulíc. Európska únia je v ťažkej kríze, eurozóna hrozí ak nie rozpadom, tak zmenšovaním sa, Európska únia je už jasne spoločenstvom rôznych a rozdielnych rýchlostí. České voľby sú epizódou tohto kvasu a rozpadu. Práve preto sú pre blízke a prepojené Slovensko varovaním.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.