Plnou parou na voličov


POZNÁMKA

Plnou parou na voličov

Peter JÁNOŠÍK

Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky už nie je medzi „živými“. Pomerom 140 : 7 sa sama – v nepriechodnej politickej situácii po páde vlády Petra Nečasa (ODS) – rozpustila. Stalo sa tak za dramatických okolností, keď poslanci za ODS počas hlasovania sálu opustili. Najmä oni dôrazne vystupovali proti rozpusteniu snemovne a vypísaniu predčasných parlamentných volieb.

Pretože momentálne všetko nahráva ľavicovému politickému spektru. Patrí sem tak prezident Miloš Zeman, ako aj druhá komora parlamentu – Senát, kde má tiež prevahu ľavica. A po škandále s premiérom Petrom Nečasom získala medzi voličmi podporu predovšetkým ľavicová ČSSD. Tá jednotne, spolu s KSČM, hlasovala za rozpustenie snemovne a k nim sa pridalo 10 hlasov strany Veci verejné i hlasy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Termínom predčasných volieb je 25. a 26. október. Hlasovanie v Poslaneckej snemovni bolo reakciou na nevyslovenie dôvery Rusnokovej úradníckej vláde, ktoré súčasne ukázalo, že niekdajšia pravicová koalícia v dolnej komore nemá väčšinu 101 hlasov. V dolnej komore parlamentu tak neexistovala stabilná väčšina schopná presadzovať zákony. Do ustanovenia novej vlády bude krajinu riadiť úradnícka vláda zostavená M. Zemanom a zákony bude prijímať Senát Parlamentu ČR.

           ODS je zúfalá, situáciu pokladá keď nie za koniec sveta, tak jednoznačne za koniec demokracie v Česku. Má evidentné obavy o výsledok predčasných volieb – voličov jej totiž môžu odlákať iné pravicové strany. ODS pochopiteľne nečaká kat, ale demokratické rozhodnutie voličov. Ako veľmi sa ho pravicoví politici boja, ukázal nápad grémia ODS, ktoré hodlá do etického kódexu včleniť apel, aby sa každý odsúdený poslanec vzdal okamžite mandátu. Predsedníčka snemovne a líderka ODS Miroslava Němcová uviedla, že témou predčasných volieb bude sloboda a odvaha. Teda uchovanie slobody (proti autoritatívnemu prezidentovi a jeho ČSSD) a odvaha hovoriť nepríjemné veci. To je však iba odraz jej šoku z politického debakla. Miloš Zeman využíva do omrvinky to, čo mu Ústava ČR dovoľuje.

Perfektne ovláda mocenské hry a vie využiť slabosti svojich súperov aj spojencov. To všetko robí úplne legitímne a s ohrozením slobody to nemá absolútne nič spoločné. Priemerní politici sa iba boja nadpriemerného politika. Je len na voličoch, aby do snemovne poslali hrdých ľudí s rovnou chrbticou a vysokou ľudskou i politickou inteligenciou. Nové voľby budú zrejme referendom o predchádzajúcej vláde Petra Nečasa. Ľavicové strany – ČSSD a KSČM – majú do predvolebnej kampane pripravené heslá o sociálnych istotách, pravičiari o obrane demokracie. Agentúra Reuter už oznámila, že sa obáva nástupu komunistov k moci. Možno počujú „rásť trávu“, ale Miloš Zeman vyzval KSČM, aby po voľbách nenaliehala na vstup do vlády, ale podporila menšinovú vládu ČSSD. Pravica tak pripravila pôdu ľavici.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.