Pohár trpezlivosti preteká a asociáli doň stále prilievajú


Ploty nie sú riešenie, ale na neprispôsobivých spoluobčanov nemôžu doplácať slušní ľudia

Ján ČERNÝ –Karikatúra: Andrej MIŠANEK - Foto: pravda.skDobrovodský štvorec pravda.sk

Mesto Malacky namiesto toho, aby riešilo problém neprispôsobivých asociálov, hľadá náhradné ubytovanie pre riadneho občana. Ten nemôže obývať vlastný dom, pretože Rómovia v susedstve mu tam ničia život i zdravie dňom i nocou. To je jeden z paradoxov súčasnosti, založenej na dodržiavaní ľudských práv.

Smutné je aj to, že meno Dobrovodský, meno riadneho, slušného a zákony dodržiavajúceho občana pozná celé Slovensko. Mená jeho susedov, ktorí mu spravili zo života peklo, nepozná nikto. Dobrovodského chodí vyšetrovať polícia, kým na jeho susedov sa hliadky taktne pozerajú iba spoza brány. To sú ľudské práva síce naruby, ale tak, ako ich chcú vidieť rôzne „ľudsko-právne organizácie“ či samotná Amnesty International. Podľa nej je nevhodné aj to, ak sa vo verejnosti tvrdí, že jeho susedia sú Rómovia...

Mrzí ma, že namiesto vyriešenia problému s jeho susedmi sa dostávame do situácie, keď hľadáme bývanie pre neho. Myslím si, že je našou povinnosťou urobiť maximum pre to, aby sme mu našli náhradné ubytovanie,“ vyhlásil predseda majetkovoprávnej komisie a mestský poslanec Juraj Říha. Občania Slovenska si však myslia, že povinnosťou štátu a samospráv je niečo iné – urobiť poriadok s asociálmi.

KOĽKO JE DOBROVODSKÝCH?

Oskar Dobrovodský takmer štyri roky počúval urážky a vyhrážky Rómov bývajúcich v susedstve. Podľa jeho slov sa situácia ešte zhoršila po tom, čo pred niekoľkými mesiacmi odišli z Družstevnej ulice policajti, ktorí tam 24 hodín denne hliadkovali.

Dobrovodský„Nadávajú nám a vyhrážajú sa, že nás pozabíjajú. Do okien hádžu kamene a stále vyrevujú. V noci sa tu nedá spať, som psychicky na dne. Užívam antidepresíva a moja priateľka sa tak bojí, že ani nevychádza z domu,“ opísal situáciu pre médiá zúfalý Dobrovodský. V Malackách sa spoza plota často ozývali vulgarizmy: „Oskar, ty buzerant vyje...ý. Choď do p..i, ty feťák. Choď preč, keď chceš, my ťa tu nedržíme,“ kričali oplzlosti Rómovia.

Situáciou na Družstevnej ulici v Malackách sa zaoberalo už niekoľko inštitúcií od mestskej polície cez mestský úrad až po úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Na príkaz bývalého ministra vnútra pred domom pár mesiacov dokonca hliadkovala polícia. Oskar Dobrovodský sa tiež problém snažil riešiť a Rómom ponúkal na výmenu niekoľkonásobne väčší pozemok, aby sa odsťahovali, no tí jeho ponuku neprijali. Dnes je z Oskara Dobrovodského troska. Koľko takýchto Dobrovodských je po Slovensku?

SLUŠNOSŤ JE PROTIRÓMSKA?

Primátor mesta Partizánske spolu s predstaviteľmi miest Handlová a Žiar nad Hronom spustili celoslovenskú petičnú akciu za ochranu práv slušných ľudí. Žiadajú v nej sprísnenie legislatívy pre tých, ktorí obmedzujú práva slušných ľudí. Prvou a nateraz jedinou reakciou zo strany Parlamentu Rómov SR bolo promptné vyhlásenie, že petícia je „protirómska“. Aj napriek tomu, že ani po jej opätovnom čítaní v nej nemožno čo i len jediný raz nájsť slovo „Róm“. Autori sa v nej domáhajú ochrany základných práv slušných ľudí, toho, aby vyplácanie sociálnych dávok bolo naviazané na vykonanie nejakej verejnoprospešnej práce, aby sa znížila trestnoprávna zodpovednosť maloletých nad 12 rokov a aby za trestné činy detí boli trestnoprávne stíhaní ich rodičia.

cigániPohár trpezlivosti preteká. Obyvateľov Zlatých Moraviec od susedov – Rómov už niekoľko dní oddeľuje plot. Obyvatelia sa takto – aj za pomoci radnice – rozhodli riešiť svoje problémy s neprispôsobivými občanmi. Podľa primátora mesta Petra Lednára túto lokalitu dobre poznajú mestskí policajti, pretože tu dochádza k napádaniu ľudí, výtržnostiam a devastácii okolia.

„Je dôležité, aby sa naši ľudia cítili bezpečne, aby sa naše deti nemuseli hrať v špine a ľudia sa aj večer mohli pokojne pohybovať, ísť na prechádzku a nebáť sa, že ich niekto napadne. Navrhol som preto občanom, aby si svoje najbližšie okolie oddelili plotom, čím vytvoríme čistý a bezpečný priestor. To znamená, skutočne pocit bezpečného domova,“ povedal primátor Peter Lednár.

Masaker v Devínskej Novej Vsi spred dvoch rokov, udalosti v Hurbanove tento rok. Je to len začiatok eskalácie napätia medzi Rómami a nerómskymi občanmi. Vízie, akčné plány či systémové kroky sú len zdrapom papiera. Ľudia, ktorí žijú v blízkosti osád alebo majú neprispôsobivých Rómov vo svojom meste, prípadne v obci, sú na pokraji so silami a s trpezlivosťou. Nie Rómovia sú utláčaní a diskriminovaní na Slovensku, utláčaní sú slušní ľudia bez ohľadu na farbu pleti a národnosti.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.