V „rómcentrákoch“ sú vlastne gadžovia


Božik starosta - štvorecO petícii Za slušnosť hovoríme s primátorom Partizánskeho Jozefom Božíkom

Zhováral sa Ivan BROŽÍK – Foto: archív

Zdá sa, že občanom mesta Partizánske, ale aj ďalších miest, ktoré sa okamžite pridali k vašej iniciatíve Za slušnosť, už došla trpezlivosť a dôsledne žiadajú od samospráv a štátnych orgánov zabezpečiť dodržiavanie zákonnosti a rešpektovanie civilizovaných noriem občianskeho spolužitia v časti neprispôsobivej rómskej menšiny Je táto požiadavka podľa vás nad rámec zákona, je diskriminačná a poškodzuje „práva“ Rómov?

Chcem zdôrazniť, že naša aktivita je zameraná na asociálov všeobecne. Nie je vymedzená len voči rómskym asociálom. Najvypuklejším problémom je rastúca agresivita, ktorú za ostatných dvadsať rokov nikto neriešil. Problematika spolunažívania s asociálmi a neprispôsobivými občanmi je taká závažná, že do budúcnosti je priam časovanou bombou. Uvedomujúc si zodpovednosť za budúcnosť mesta a krajiny rozhodol som sa iniciovať petíciu, vedúcu k zmene daného stavu. Ja nedelím občanov na Rómov a Nerómov, ale na slušných a neslušných. Rozhodol som sa bojovať za prehĺbenie ľudských práv slušných ľudí.

Petícia Za slušnosť zostane iba vo vašom regióne alebo sa k nej budú môcť pridať aj občania v iných lokalitách Slovenska? Ak áno, akým spôsobom?

Od začiatku informujem o tom, že petícia je celoslovenská a petičný hárok si môže každý občan stiahnuť na stránke www.partizanske.sk. Zároveň som oslovil všetkých primátorov a starostov, ktorým som v elektronickej podobe rozposlal listy s prosbou o spoluprácu aj s petičným hárkom. Takže sa dá predpokladať, pokiaľ budú kolegovia zo samospráv ochotní pomôcť, že petičné hárky nájdete v každej kancelárii starostu či primátora.

Občania Partizánskeho, ale aj iných miest si bránia svoje práva a nároky na verejný poriadok, ako aj verejné zdravie tak, že oplotili svoje obydlia, v ktorých sa toto ich právo dlhodobo nedalo uplatniť. Z tohto uhla pohľadu teda nejde o oplocovanie lokalít obývaných Rómami, akési „rómcentráky“ – ako to najnovšie nazýva Parlament Rómov SR, ale za plotmi sú vlastne gadžovia...

Presne tak, ako ste to uviedli. Všetky doteraz vybudované oplotenia sú oplotenia, ktoré si majitelia bytov postavili na ochranu svojich pozemkov v bezprostrednej blízkosti vlastných domov. To, o čom sa dnes s pohoršením píše – a čo schválilo mestské zastupiteľstvo – je len oplotenie dvoch prístupových chodníkov medzi dvomi ulicami. Preto odmietam tendenčné a zavádzajúce informácie prezentované istou časťou médií.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.