Problém Európy – vykoľajenie demokracie v Maďarsku

Brusel, Barroso, Paríž, Berlín, europarlament – všetci majú maslo na hlave

Dušan D. KERNÝ

orban mladý„Vláda Viktora Orbána vedie Maďarsko smerom do komunistickej minulosti, predseda Orbán musí znovu obnoviť demokraciu alebo zostane navždy na zlej, nesprávnej strane dejín.“ Vyhlásil to vplyvný politik, šéf poslaneckého klubu liberálov v europarlamente Guy Verhofstadt. „V Maďarsku nejde o jednotlivé narušenia proti právu, proti európskym normám, ale ide o celkový antieurópsky charakter politiky predsedu vlády Viktora Orbána, podľa mňa Rada EÚ môže zbaviť Maďarsko hlasovacieho práva, pretože Orbán už dávno stratil právo vystupovať a hlasovať ako Európan.“ Povedal minister zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn.

„Priebeh udalostí v Maďarsku dokazuje veľké narušenie základných európskych hodnôt, treba ostro kritizovať predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa za to, že proti narušeniu demokracie v Maďarsku dostatočne rázne a včas nezasiahol.“ Toto je zasa vyjadrenie vplyvného predstaviteľa vedenia sociálnych demokratov v europarlamente Hannesa Swobodu. Predstaviteľka zelených v tom istom parlamente Ulrike Lunacek je takisto rozhorčená: „Maďarsko smeruje k nastoleniu autoritárneho štátu.“

  • NACIONALIZMUS PRED DEMOKRACIOU

orban-viktorTo sú všetko vyjadrenia z januára tohto roku – prečo sa však prebudila Európa až teraz. Veď vláda Viktora Orbána so svojou dvojtretinovou väčšinou sa presadila ešte 18. apríla vlaňajšieho roku, keď odhlasovala novú ústavu. Tá zmenila od roku 1989 – teda od čias vôbec prvého demokratického režimu v maďarských dejinách – republikánsky názov štátu Maďarská republika (Magyar KŐztarsaság) na Magyarország – Maďarsko. „Tým sa demonštratívne kladie do popredia nacionálne pred demokratickým,“ konštatuje švajčiarsky NZZ. Svätoštefanská koruna, ktorá je na štátnom znaku, zosobňuje podľa novej ústavy prijatej vlani v apríli tisícročnú štátnu kontinuitu Maďarska. Rovnako problematické ako táto časť sú aj odvolania na „výdobytky historickej ústavy“, poznamenáva švajčiarsky konzervatívny denník.

  • OCHRANNÁ RUKA

Ako je to možné, že až takmer po roku od prijatia kontroverznej nacionalistickej ústavy sa ozývajú európski politici až teraz? Podľa luxemburského ministra zahraničných vecí Asselborna: „Orbán jednoznačne porušuje článok 2 európskych dohôd, kde sú stanovené hodnoty právneho štátu ako sloboda a pluralizmus a v týchto bodoch sa Maďarsko už nelíši od diktatúr, ako napríklad Bielorusko.“ „Všetko sa to deje len preto, že predovšetkým spolková kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Sarkozy v minulosti práve tak ako teraz držia priamo i nepriamo ochrannú ruku nad Orbánom – preto si to môže dovoliť a to, čo urobil, zostáva bez následkov,“ tvrdí luxemburský minister zahraničných vecí v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel.

Podľa rakúskeho denníka Der Kurier ľudovecký klub v europarlamente chráni šéfa maďarskej vlády, v roku 2011 ho dokonca opätovne zvolil za podpredsedu a Európska ľudová strana sa doteraz neodhodlala zakročiť proti Orbánovi, hoci právny štát je v Maďarsku v akútnom ohrození. Klub konzervatívnych a kresťanskodemokratických poslancov (EVP) v Európskom parlamente, kam prináležia aj poslanci slovenského KDH a SDKÚ, tvorí najväčší poslanecký klub – má 271 poslancov. V minulosti prejavoval toleranciu voči Berlusconiho Forza Italia a teraz z „pozoruhodnej tolerancie EVP“ profituje maďarský predseda vlády, podpredseda klubu, nemecký kresťanský demokrat Peter Hintze, najbližší spolupracovník kancelárky Merkelovej, sa k Maďarsku nevyjadruje, napokon Orbán je rovnakým podpredsedom EVP ako Nintze.

  • DEMONTÁŽ DEMOKRACIE

„V Maďarsku dochádza k demontáži demokracie a zo strany EVP je počuť len dunivé ticho. Pritom je už najvyšší čas, aby Angela Merkelová zobrala Orbána na paškál,“ cituje Der Spiegel nemeckých poslancov. Situácia okolo Viktora Orbána dáva nahliadnuť do útrob politickej a poslaneckej praxe v europarlamente a v jednotlivých stranách. Mlčanie okolo Maďarska má celkom pragmatický dôvod, ak by sa zakročilo, tak EVP by prišlo o 14 poslancov strany FIDESZ, ktorá je členom poslaneckého klubu EVP v europarlamente, a tým by sa zmenšil rozdiel medzi konzervatívnymi a kresťanskodemokratickými stranami a sociálnymi demokratmi. Europarlament to už zažil v prípade bulharských poslancov, členov EVP, voči ktorým boli vznesené obvinenia z korupcie, no EVP zaryto mlčala, len aby si zabezpečila ich kreslá vo svojom poslaneckom klube v europarlamente. Otázkou však je, či sa táto tolerantnosť ešte dá udržať. V každom prípade pre slovenskú verejnosť, politiku a médiá je celý prípad mimoriadnym poučením nielen o dvojakom metri. Je aj zrkadlom všetkých, ktorí mlčali o nacionalizme a likvidácii právnych noriem a slobody tlače, vrátane masového prepúšťania redaktorov v Maďarsku, zatiaľ čo odvádzali a odvádzajú dlhoročnú nadprácu strašením Európy slovenským nacionalizmom a to aj v prípadoch, keď ide vyložene o vlastenectvo a národné a štátne nájmy Slovenskej republiky a jej obyvateľov.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.