Štát začína šetriť už aj na sebe samom


Desiatkam úradov zvoní umieračik – občan už nebude blúdiť v byrokratickom labyrinte

Ivan BROŽÍKIlustrácia: reformnavlada.sk

Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že štát je veľmi drahý a pomerne neefektívny,“ vyhlásil premiér Robert Fico po rokovaní vlády o reforme verejnej správy. Cieľom tejto reformy spolu s bojom proti daňovým únikom a efektívnym čerpaním eurofondov je pozitívny vplyv na štátny rozpočet.

Napriek niektorým zlepšeniam v minulom období sú občania pri vybavovaní záležitostí na úradoch stále vystavení rôznym formám stresu z byrokratických postupov. Pripravujú sa preto rozsiahle systémové zmeny v štátnej správe. Tie sú nevyhnutné najmä vzhľadom na súčasné verejné financie. Musia však ísť ruka v ruke s efektívnosťou, modernizáciou a elektronizáciou úradov. To je podstatou vládneho programu ESO Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa. Pre občanov by už len samotná elektronizácia, ktorú by mali hradiť najmä európske fondy, znamenala okrem iného aj to, že štát bude doklad od občana pýtať iba raz. Zriadiť sa má aj telefonické centrum pre občanov, kde sa dozvedia všetko potrebné.

NA JEDNOM MIESTE

štátna správa reformaZákladným princípom nových opatrení a novej štruktúry verejnej správy bude pravidlo „všetko v jednom, jedno všade“. Občan si bude môcť akúkoľvek svoju vec vybaviť na jednom mieste a zároveň na ktoromkoľvek mieste. Vytvorí sa jednotná sieť Centrum verejnej správy, ktorá bude voči občanovi predstavovať jeden inštitút zastupujúci štát. Všetky úrady v lokalite príslušného centra budú pôsobiť v jednom, prípadne v minimálnom počte objektov. V súvislosti s tým bude potrebné myslieť na prepojenosť informačných systémov. Po reforme verejnej správy s názvom ESO by vybavovanie na úradoch malo každého občana stáť o polovicu menej peňazí aj času. Šetriť by však nemal len občan, ale zásadným spôsobom aj štát. Ministerstvo vnútra vypočítalo, že do roku 2016 by sa malo na štátnej správe ušetriť 700 miliónov eur.

ČO SA BUDE MENIŤ

Podstatou reformy je redukcia 613 úradov miestnej štátnej správy na 79 okresných úradov. „Tieto okresné úrady budú pokrývať celú miestnu štátnu správu, ktorá je dnes realizovaná na území obvodu alebo okresu viacerými miestnymi štátnymi orgánmi. Preto dôjde k zrušeniu špecializovanej štátnej správy aj na miestnej úrovni a všetky tieto orgány budú skoncentrované pod okresný úrad,“ vysvetlil premiér Fico. Zároveň by malo vzniknúť osem krajských organizácií, ktoré sa budú starať o fungovanie všetkých štátnych úradov v kraji. Utvoriť by sa mali aj kontaktné centrá pre občanov, v ktorých vybavia všetko, čo sa týka štátnej správy. Zároveň by už ľudia nemuseli cestovať na úrad v mieste svojho trvalého pobytu, ale budú sa môcť obrátiť na kontaktné centrum kdekoľvek na Slovensku.

Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že nejde o žiadny experiment, ale základy pre ESO vznikli už počas prvej vlády Roberta Fica. Oveľa zásadnejšia bude druhá fáza celej reformy, o ktorej sa ešte len bude rokovať. V nej by sa mali spojiť štátne úrady s niektorými úradmi, ktoré v súčasnosti patria pod obce a mestá. Audit fungovania štátnej správy, ktorý by mal do tejto otázky priniesť viac svetla, bude hotový až v júni 2013.

TERMÍNY SÚ DANÉ

Štátne úrady by mali podľa nového modelu fungovať od 1. januára 2014. Všetky zásadné zmeny by sa mali udiať do konca súčasného volebného obdobia. Reforma sa má kompletne ukončiť v roku 2020. Prvý krokom bolo zrušenie krajských úradov špecializovanej štátnej správy, ktoré na svojom poslednom rokovaní schválila vláda. Od 1. januára 2013 by mali ich kompetencie prejsť pod obvodné úrady v sídle kraja. Majetok štátu v správe týchto úradov sa zverí do správy ministerstva vnútra. Podobne sa ministerstvu vnútra zveruje aj personálna pôsobnosť vo vzťahu k zamestnancom týchto úradov. Z celkového počtu štátnych úradníkov, ktorý prevyšuje 162 tisíc, by o prácu v rámci prvej etapy projektu ESO malo prísť „len“ 199 ľudí.

„Naším cieľom nie je prepúšťanie ľudí, pretože tu budú veľké presuny. Máme rôzne agendy, na ktoré budú môcť ísť, ak budú mať záujem pracovať. Tu ide o šetrenie z hľadiska obslužnosti výkonu štátnej správy, aby sme tu nemali stovky rozpočtových organizácií, z ktorých každá je obstarávateľom a každá má mzdového pracovníka či sekretariáty,“ vysvetlil Robert Kaliňák, podľa ktorého má štát na druhej strane rezervy v počte pracovníkov zaoberajúcich sa výberom daní a ciel či správou sociálnych a zdravotných poplatkov.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.