Islamský štát rozpredáva pamiatky Iraku a Sýrie na čiernom trhu

Ruiny Babylonu. Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž/Damask 30. septembra (TASR) - Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) upozorňuje na akútne ohrozenie hmotného kultúrneho dedičstva v Sýrii a v Iraku, kde ich ničia a rabujú príslušníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí potom časť pamätihodností rozpredávajú na čiernom trhu, aby financovali svoje bojové akcie.

Vyplynulo to z kolokvia UNESCO, na ktorom sa v pondelok v Paríži stretli odborníci a diplomati OSN a o ktorom dnes informovali francúzske webové stránky.

Iracké kultúrne dedičstvo je vo veľmi veľkom ohrození, uviedol veľvyslanec Francúzska pri UNESCO Philippe Lalliot. Upozornil, že aj v situácii, keď sa ľudské obete islamistov počítajú na stovky, neslobodno zabúdať ani na "kultúrne čistky", ktoré islamisti páchajú.

Islamský štát zdôvodňuje svoje obrazoborectvo, ničenie chrámov, svätýň a ďalších významných pamiatok kresťanského, židovského a moslimského náboženstva veršami z Koránu, ktoré zakazujú idolatriu - prejavovanie náboženskej úcty fyzickým predmetom (sochám, obrazom či symbolom). Podľa irackých zdrojov takto boli v irackých oblastiach kontrolovaných IS v Mósule zničené mnohé sochy, ako aj asýrsky palác či hrobka proroka Jonáša.

Predstaviteľ bagdadského múzea na kolokviu v Paríži upozornil, že existuje "medzinárodná mafia, ktorá (v Iraku) pozná náleziská a lokality a všetko, čo súvisí s kultúrnym dedičstvom, a ktorá informuje IS o všetkom, čo sa dá predať". Islamisti sa to potom snažia predať na európskom alebo ázijskom trhu prostredníctvom tretích krajín. "Z týchto peňazí financujú terorizmus," dodal a spresnil, že je nemožné určiť rozsah tohto obchodu alebo strát, ktoré ním Irak utrpel.

Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová apelovala na členské štáty UNESCO, prestížne múzeá sveta i trh s umením, ako aj všetkých ďalších aktérov schopných represií proti obchodovaniu s kultúrnymi pamiatkami, aby prejavili čo najvyššiu mieru ostražitosti k predmetom, ktoré by mohli pochádzať z drancovania irackého kultúrneho dedičstva. Dodala, že UNESCO vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby prijala rezolúciu o preventívnom zákaze predaja irackého a sýrskeho hmotného dedičstva, a tak bojovala proti jeho ilegálnemu predaju.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.