Islamisti obkľučujú sýrske mesto Kobané, na úteku vyše 180-tisíc ľudí

Dym stúpa počas ťažkého ostreľovania z kurdského mesta Kobané, ktoré je viditeľné na turecko-sýrskej hranici Yumurtalik pri tureckom meste Suruc 2. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Müršit Pinar 7. októbra (TASR) - Jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) vnikli v noci nadnes aj do juhozápadnej časti prevažne kurdského mesta Kobané na severe Sýrie, pričom sa zmocnili niekoľkých budov, aby mohli na zvyšok mesta útočiť z dvoch strán, informovala dnes agentúra Reuters.

Jej informáciu potvrdil aj šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva so sídlom v Londýne (SOHR) Rámí Abdal Rahmán, ktorý dodal, že v noci sa v meste bojovalo, i keď boje neboli také ťažké - umožnili však IS postúpiť do mesta zo severozápadu.

Nad východnou časťou mesta od pondelka stále vejú dve vlajky IS, informovali spravodajcovia Reuters, ktorí situáciu monitorujú spoza neďalekej sýrsko-tureckej hranice. Z mesta sa sporadicky ozýva streľba z ťažkých zbraní.

Sýrski utečenci prekračujú hranice v tureckom meste Yumurtalik 24. septembra 2014. Foto: TASR/AP

V pondelok bolo z mesta pred bojmi evakuovaných ďalších viac ako 2000 sýrskych Kurdov vrátane žien a detí.

Pred ofenzívou IS bolo Kobané útočiskom utečencov z iných častí Sýrie. Pred približujúcimi sa jednotkami IS, ktoré sa v okolí mesta zmocnili desiatok dedín, sa však na útek z Kobané do susedného Turecka vydalo okolo 180.000 ľudí.

Ako upozornil Reuters, IS útočí na Kobané aj napriek náletom lietadiel spojeneckej koalície pod vedením USA na jej pozície v Iraku a Sýrii, kde IS obsadil časť územia a vyhlásil na nich svoj kalifát, riadiaci sa striktným výkladom sunnitskej verzie islamu.

Turecké tanky sú rozmiestnené pri hranici so Sýriou, kde prebiehajú intenzívne boje medzi sýrskymi Kurdmi a militantmi Islamského štátu (IS) pri tureckom meste Suruc 3. októbra 2014. Foto: TASR/AP

IS je najsilnejšou povstaleckou skupinou bojujúcou v Sýrii proti vládnej armáde vernej prezidentovi Bašárovi Asadovi. K jednotkám IS sa pridávajú dobrovoľníci zo zahraničia a prebehlíci z iných povstaleckých skupín - napríklad aj zo súperiacej islamistickej skupiny Ahrár aš-Šám.

Ťažké zbrane v arzenáli IS sú väčšinou vojenskou korisťou zhabanou z kasární a skladov na severe Iraku, ktoré iracká vládna armáda v júni opustila pred postupujúcimi jednotkami Islamského štátu.

Koalícia bombardovala pozície IS
Vojenské lietadlá, pravdepodobne vyslané medzinárodnou koalíciou vedenou Spojenými štátmi, zaútočili dnes na pozície tzv. Islamského štátu (IS), s ktorým neďaleko tureckých hraníc už niekoľko týždňov bojujú kurdské pozemné sily. Informovala o tom agentúra AP.

Dnešné nálety spojencov prišli v čase, keď sa islamským extrémistom podarilo preniknúť do viacerých štvrtí prevažne kurdského, strategicky významného mesta Kobané ležiaceho na turecko-sýrskych hraniciach. Podľa novinárov, informujúcich o situácii z tureckej strany hraníc, bolo najprv počuť hukot leteckých motorov a potom sa na západnom okraji Kobané objavili dva veľké kúdoly dymu.

V priebehu ostatných dvoch týždňov uskutočnili spojenecké vzdušné sily v oblasti Kobané viacero útokov, ktorých cieľom je pomôcť Kurdom pri obrane mesta. Podľa AP však nálety spojencov pokračujúcu ofenzívu militantov z Islamského štátu príliš nespomalili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.