Kauzu vydierania v krčme U Matúša sa roky nedarí uzavrieť

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 7. októbra (TASR) - Kauzu údajného vymáhania poplatkov od majiteľa dnes už neexistujúcej bratislavskej krčmy U Matúša sa viac ako štyri roky nedarí na Okresnom súde Bratislava III uzavrieť.

Medzi obžalovanými je František B.
V prípade je obžalovaných päť osôb, medzi nimi František B., považovaný za jedného z troch posledných žijúcich bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov. Jeho meno sa objavilo aj v prvých mafiánskych zoznamoch, ktoré pred rokmi unikli z polície.

Naposledy sa malo v tejto veci konať koncom minulého týždňa, sudkyňa však musela proces odročiť pre ospravedlnenie obhajcu jedného z obžalovaných. Obhajca Filipa P. požiadal o odročenie, respektíve zrušenie termínu naplánovaného pôvodne na 2. októbra z dôvodu kolízie iného pojednávania na Okresnom súde v Nitre. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Odročenia, odročenia

Počas viac ako štyroch rokov musela sudkyňa pravidelne odročovať proces, keďže sa nedostavovali svedkovia a ani obžalovaní. Súd ich dával predvádzať políciou, ktorej trvalo istý čas, kým sa podarilo svedkov vypátrať. Pojednávania okrem iného skomplikovala aj skutočnosť, že jeden z obžalovaných Karol K. sa dopustil útoku na verejného činiteľa a riešil ho iný súd. Obžaloba v tejto kauze bola prijatá už koncom marca 2010 a v polovici júna toho istého roku sa začalo po prvý raz pojednávať. Najnovšie sa v procese bude pokračovať koncom januára budúceho roku.

František B., Filip P., Peter D., Martin H. a Karol K. mali podľa obžaloby vyberať poplatky za ochranu v dnes už neexistujúcej bratislavskej krčme U Matúša. Obžalovali ich z hrubého nátlaku. V prípade dokázania viny im hrozí sedem až 12 rokov väzenia.

Prekazená policajná akcia

Prípad údajného vymáhania poplatkov od majiteľa krčmy U Matúša bol mediálne zviditeľnený aj tým, že traja mladí muži v nej v roku 2006 prekazili policajnú akciu, keď zdemolovali zariadenia polície na nahrávanie obrazu a zvuku. Na policajné zariadenia ich upozornil sám šéf podniku, ktorý ich predtým udal na polícii.

Skupina sýkorovcov údajne už neexistuje

Samotný František B. vinu popiera a okrem toho tvrdí, že skupina sýkorovcov už dávno ako kompaktný celok neexistuje. Po zavraždenom zakladateľovi skupiny Miroslavovi Sýkorovi prebrali na rozličných stupňoch riadenia skupinu štyria jeho nástupcovia - v súčasnosti 50-ročný Róbert L., alias Kýbel, ktorý je obvinený z viacerých vrážd a je dlhodobo na úteku. Potom Peter Čongrády, alias Čongi, ktorého zavraždili v roku 2004 v bratislavskej Petržalke, František B. a napokon Ladislav Bališ, alias Dlhý Laco. Jeho a ďalších jeho komplicov na jar tohto roku právoplatne Najvyšší súd SR odsúdil na 25-ročný trest odňatia slobody za prípravu vraždy Martina H. Paradoxne Martin H. je jedným z piatich obžalovaných v prípade vydierania krčmy U Matúša. Bol obvinený aj z inej trestnej činnosti a to tiež komplikovalo, aby Okresný súd Bratislava III kauzu definitívne uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.