Západné sankcie voči Rusku sú absurdné, povedal ruský prezident

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Moskva 16. októbra (TASR) - Západné sankcie proti Moskve za jej údajný podiel na konflikte na východe Ukrajiny sú "absurdné". Povedal to ruský prezident Vladimir Putin pred dnešnou návštevou srbského hlavného mesta Belehrad, kde sa zúčastní na oslavách 70. výročia oslobodenia metropoly.

Z Belehradu Putin odcestuje do talianskeho Milána, kde sa koná dvojdňový summit Ázia-Európa, informovala agentúra DPA.

"Je ťažké pochopiť logiku" v pozadí rozhodnutia Spojených štátov a Európskej únie zaviesť sankcie proti Rusku, povedal Putin pre srbský denník Politika.

Putin zároveň uviedol, že ruská anexia Krymu v marci tohto roka prišla v reakcii na vôľu miestnej populácie. Zároveň varoval USA a EÚ, že pokusy izolovať Rusko sú "iluzórnym cieľom".

Na otázku, či Európa čelí znížením dodávkam plynu v súvislosti s ukrajinskou krízou, Putin pre Politiku povedal: "Problém tranzitu cez Ukrajinu očividne stále existuje". "Jedným z jasných rozhodnutí je rozvetviť trasy zásobovania," dodal podľa agentúry DPA ruský prezident.

Vladimir Putin bude dnes čestným hosťom veľkej vojenskej prehliadky pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Belehradu od nemeckej okupácie.

Ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: TASR/AP

Putin varoval USA, že spor o Ukrajinu ohrozuje globálnu stabilitu

Ruský prezident Vladimir Putin varoval Washington, že roztržka medzi jadrovými mocnosťami pre ukrajinskú krízu by mohla ohroziť globálnu stabilitu. Rusko sa nenechá vydierať sankciami, uviedol v rozhovore, ktorý poskytol srbskému denníku Politika pred dnešnou krátkou návštevou Belehradu a rokovaním s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v Miláne.

Putin povedal, že sankcie, ktoré uvalili USA a Európska únia na Rusko za jeho úlohu v ukrajinskej kríze maria snahy o mier.

"Dúfame, že naši partneri si uvedomia ľahkomyseľnosť pokusov vydierať Rusko a budú pamätať na riziká, ktorým roztržka medzi hlavnými jadrovými mocnosťami vystaví strategickú stabilitu... Z našej strany sme pripravení rozvíjať konštruktívnu spoluprácu na princípoch rovnosti a ohľadov na vzájomné záujmy," citovala ho tlačová agentúra Reuters.

"Pokusy vyvíjať nátlak na Rusko prostredníctvom jednostranných, nezákonných reštriktívnych opatrení nás neprivedú k riešeniu a komplikujú dialóg," pokračoval Putin. A dodal: "Ako môžeme hovoriť o snahe o deeskaláciu na Ukrajine, ak je nová séria sankcií zavedená takmer v rovnakom čase, ako sú dosiahnuté dohody na podporu mierového procesu?".

Európska únia zaviedla nové sankcie voči Rusko minulý mesiac krátko po uzavretí dohody o prímerí, hoci poskytla Moskve niekoľko dní na uplatnení dohody. Prímerie je opakovane porušované a západné mocnosti sa vyjadrili, že dohoda uzavretá na rokovaniach za účasti Ruska, Ukrajiny a separatistov a pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) nebola plne realizovaná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.