Demonštrujúci proti dani z internetu sú v Maďarsku stále v pohotovosti

Proti zámeru maďarskej vlády zdaniť internet sa zhromaždili v nedeľu 26. októbra 2014 pred sídlom Ministerstva národného hospodárstva na budapeštianskom Námestí Józsefa Nádora tisíce Budapešťanov. Foto: TASR/Ladislav Valach

Budapešť 4. novembra (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán síce minulý piatok odvolal návrh na zdanenie internetu vo forme, v akej bol predložený parlamentu minulý štvrtok, organizátori demonštrácií sú však stále v pohotovosti. Vyhlásil to dnes v maďarskej komerčnej televízii ATV hlavný organizátor budapeštianskych protestných zhromaždení Balázs Gulyás.

"Neupokojili sme sa, lebo poznáme Viktora Orbána. Priebežne sledujeme situáciu," povedal Gulyás, podľa ktorého v súčasnosti plánujú ďalšie kroky, ktoré môžu závisieť od toho, ako sa vyvinie situácia.

Podľa tohto aktivistu je daň z internetu v akejkoľvek forme neprijateľná. Ak návrh nebude vyňatý spomedzi ostatných daňových návrhov, určite bude ďalšia demonštrácia, zdôraznil.

Proti zavedeniu dane z internetu protestovali desaťtisíce Maďarov 26. októbra, potom aj v nasledujúcich dňoch v Budapešti i v iných maďarských mestách. Daň z internetu vo forme, v akej bol návrh predložený parlamentu, nemožno zaviesť, vyhlásil dnes ráno v pravidelnom rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Proti vládnemu návrhu zaviesť zdanenie internetu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších maďarských mestách. Demonštranti žiadali odstúpenie Orbána. Maďarská vláda minulý štvrtok predložila parlamentu návrh zákona o rozpočte na rok 2015, ktorého súčasťou je aj zavedenie dane z internetu.

V zmysle predloženého návrhu by horná hranica mesačného zdanenia internetu v prípade obyvateľstva bola 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura). Vláda od návrhu očakávala, že nová daň prinesie do rozpočtu financie vo výške 25 miliárd forintov (80,9 milióna eur).

Orbán minulý piatok, deň po návrate z dovolenky vo Švajčiarsku, v pravidelnom rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió vyhlásil, že táto daň vo forme, v akej bol návrh predložený parlamentu, nemožno zaviesť. "Návrh zákona bude potrebné po sviatkoch upraviť a v polovici januára by mali začať celonárodné konzultácie o internete - o jeho regulácii a finančných záležitostiach," povedal Orbán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.