Opozícia má návrh ústavného zákona na ochranu dôchodkového systému

Na snímke poslanci NR SR zľava Martin Chren (nezaradený), Erika Jurinová (OĽaNO), Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), Július Brocka (KDH) a Jozef Mihál (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Ústavná ochrana druhého piliera 4. novembra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. novembra (TASR) – Opozícia opäť prichádza s návrhom na ústavnú ochranu dôchodkov. Zmena ústavy má zaručiť, že dôchodkové sporenie v druhom pilieri bude nezrušiteľné. S predkladaným znením zákona podľa opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR súhlasí aj vládna strana Smer-SD, ktorú preto vyzývajú, aby splnila svoje sľuby.

"Je veľmi dôležité, aby sme sa dohodli na ústavnom zakotvení princípov, základných parametrov, ktoré dajú ľuďom istotu, že sa tieto veci nebudú meniť s príchodom každej nastupujúcej vlády, že to, čo sa odvádza na dôchodkové účty, bude stabilné a rastúce, že tam bude stále viac prostriedkov a ľudia budú môcť reálne a objektívne očakávať vyššie dôchodky," zdôvodnil poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

Ako dodal, opozičná iniciatíva nadväzuje na radikálne zníženie výšky príspevkov na dôchodkové účty občanov o 55 % v roku 2012, čím mala vláda ohroziť úroveň budúcich dôchodkov. Na znení ústavného zákona údajne našli zhodu aj s vládnou stranou. "Žiadame, aby Smer splnil svoje sľuby. Niekoľkokrát dali premiér Fico aj minister Richter verejný prísľub, že podporia ústavnú ochranu dôchodkového systému," pripomenul Kaník.

Poslanec za SaS Jozef Mihál je presvedčený, že dôchodcovia nepotrebujú vianočné príspevky či cestovanie vlakom zadarmo. "Pre dôchodcov a najmä pre generáciu, ktorá vstúpi do dôchodkového veku o pár rokov, je dôležité, aby mali záruku, že ich dôchodok bude dôstojný a bude im zabezpečovať slušný život, pokojnú starobu. Aby neboli odkázaní na pomoc štátu a svojich rodín," povedal.

Viac ako 6 miliárd eur nasporených v druhom pilieri označil poslanec KDH Július Brocka za nebezpečné "sústo" pre Smer na "komunistické znárodnenie". "K vlakom zadarmo by mohla pribudnúť aj elektrina a plyn zadarmo na nejaký čas, keby sme takto prejedli úspory tých, ktorí myslia na svoju budúcnosť. To považujeme za nezodpovedné," zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.