Populárne bociany oživili Košice

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Košice 6. novembra (TASR) – Hoci slovenské bociany biele už dávno oddychujú na svojich zimoviskách v Afrike, priestory Východoslovenského múzea v Košiciach dnes ožili týmto populárnym vtákom. Rozsiahlu výstavu detských prác na tému Bocian biely – vták roka 2014 sprístupnili v budovách múzea na Námestí Maratónu mieru a Hviezdoslavovej ulici. Stalo sa tak pri príležitosti dnešného Dňa bocianov.

Výstava je vyvrcholením súťaže v rámci Ekovýchovného programu Bocian, ktorú vyhlásili Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko, Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach a Základná organizácia Bocian Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK). Zameraná bola na tvorivú činnosť spojenú s populárnym vtáčím symbolom.

"Do aktivít v rôznych kategóriách činnosti sa zapojilo v rámci Slovenska 200 škôl, prišlo nám rekordných viac ako 2550 prác od jednotlivcov a skupín vo veku od troch do 62 rokov," hovorí Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko. Tradične najviac účastníkov sa zapojilo do umeleckého stvárnenia bociana formou kresby, maľby a kombinovanej techniky výtvarnej práce. Literárne príspevky zaujali snahou autorov vyjadriť bociana a jeho životné osudy vo veršoch, rýmoch i prozaicky. Výstavný priestor spestrujú modely bociana z prútia, sadry, papiera, plastov či keramiky. "Spracovanie aktivít bociana na hniezde približujú postery žiakov a prezentácie v PowerPointe. O tom, že bocian stále púta záujem, svedčia pozorovania jednotlivých hniezd takmer na minúty spracovaným popisom jeho aktivít počas hniezdenia," dopĺňa Eva Sitášová z VSM.

Okrem otvorenia výstavy prebiehajú dnes v múzeu prezentácie a ocenenia autorov prác, ktoré najviac zaujali hodnotiacu porotu. Ceny pre súťažiacich venovala SOS/BirdLife Slovensko, Nadácia Paula Schillera a Lichtenštajnská nadácia Ciconia, ktorá už 12 rokov podporuje aktivity Ekovýchovného programu Bocian na Slovensku. Ako pre TASR uviedol Miroslav Fulín z VSM, nevšedná výstava bude otvorená do konca januára 2015.

V tomto roku prebiehalo v poradí už siedme medzinárodné sčítanie bociana bieleho v celom areáli jeho výskytu. Slovenská obec Buzica v okrese Košice-okolie získala tohtoročné ocenenie Európska obec bocianov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.