Spojenci pri náletoch zasiahli pozície Frontu an-Nusra a Ahrár aš-Šám

Foto: TASR/AP

Ammán 6. novembra (TASR) - Lietadlá spojeneckej koalície pod vedením USA pri svojich náletoch v noci nadnes na severozápade Sýrie zasiahli sídlo hnutia Front an-Nusra, napojeného na teroristickú sieť al-Káida a bojujúceho proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Ako spresnilo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), pri útoku v provincii Idlib bolo zničené aj vozidlo používané Frontom an-Nusra, ktoré minulý týždeň dosiahlo úspechy v bojoch so Západom podporovanými sunnitskými povstalcami.

Oddielom Frontu an-Nusra sa minulý týždeň podarilo dobyť niekoľko oblastí v provincii Idlib, ktoré mali dovtedy v rukách Západom podporovaní povstalci pod vedením Džamála Maárúfa, veliteľa Sýrskeho revolučného frontu na severe Sýrie. Islamisti zhabali týmto povstaleckým oddielom aj zbrane. Okrem toho sa zmocnili aj pozícií hnutia Hazzm, ktoré je ďalším prijímateľom pomoci z arabských krajín a Západu.

Úspech skupiny Front (Džabhat) an-Nusra zasadil veľkú ranu neislamistickým oponentom režimu prezidenta Bašára Asada, ktorí bojovali a bojujú nielen proti vládnej armáde, ale aj proti lepšie vyzbrojeným islamistickým povstaleckým skupinám vrátane Frontu an-Nusra a IS.

Agentúra AP vysvetlila, že Džabhat an-Nusra v Sýrii je napojený na teroristickú sieť al-Káida, ale bojuje proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), ktorá sa zmocnila častí územia Sýrie i Iraku a vyhlásila tam kalifát.

Útok na pozície Džabhat an-Nusra - donedávna najsilnejšej povstaleckej skupiny v Sýrii - sa uskutočnil zrejme pre to, že USA túto skupinu podozrievajú z toho, že je teroristickou bunkou, ktorá pripravovala útoku na záujmy USA a západných krajín vo svete. Ako uviedla agentúra Reuters, USA majú v pláne rozšíriť svoju vojenskú podporu aj na umiernenú opozíciu voči Asadovmu režimu, čo je súčasť ich stratégie v boji s IS.

SOHR dnes súčasne informovalo, že spojenci pod vedením USA dnes prvýkrát zaútočili aj na pozície konzervatívnej islamistickej povstaleckej skupiny Islamské hnutie slobodných mužov Levanty, známej aj pod názvom Ahrár aš-Šám a riadiacej sa veľmi striktným výkladom Koránu.

Podľa sýrskych ľudskoprávnych aktivistov nálety spojeneckej koalície sa odohrali dnes v skorých ranných hodinách a sústredili sa na lokality v sýrskom pohraničí v blízkosti hraníc s Tureckom, napríklad na mestá Sarmada a Hárim.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.