Na poriadok v osade Hlboké budú dozerať rómske občianske hliadky

Rómska osada, ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Liptovský Mikuláš 6. novembra (TASR) – Na poriadok v lokalitách Liptovského Mikuláša s výskytom početnejšej rómskej populácie začali v týchto dňoch dozerať novozriadené rómske občianske hliadky. Projekt s celkovými nákladmi 117.000 eur s podporou Európskeho sociálneho fondu a štátu potrvá do septembra budúceho roku.

Dve dvojčlenné hliadky a koordinátora vybrali spomedzi deviatich prihlásených adeptov. "Ako nezamestnaný som rád využil túto príležitosť. Najmä obyvateľom v osade Hlboké chceme ísť príkladom a učiť ich, ako sa majú správať, ako vychovávať deti, aby chodili do školy a prestali s drobnými krádežami," povedal koordinátor Martin Baláž.

Aj náčelník liptovskomikulášskej mestskej polície Vladimír Bella si od tohto projektu sľubuje zlepšenie poriadku v problémových lokalitách mesta. "Najmä medzi mladými Rómami nemajú často naši príslušníci potrebný rešpekt. Verím, že občianske hliadky z ich radov si ho dokážu vybudovať ľahšie," skonštatoval.

Pôsobeniu rómskych občianskych hliadok priamo v teréne predchádzalo týždňové školenie. "Budeme pozorne dohliadať na ich činnosť. Ak si nebudú vedieť poradiť sami alebo účinne zasiahnuť pri zistení protiprávneho konania, môžu ihneď zavolať na pomoc našich príslušníkov alebo štátnu políciu," dodal Bella.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.