Verejný dlh Slovenska má v nasledujúcich rokoch klesať na 51 % HDP

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 12. decembra (TASR)- Zlepšenie výberu daní, zachovanie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 20 %, reforma štátnej správy či aktívna stratégia riadenia hotovostnej rezervy štátu.

Tieto opatrenia sa majú v najbližších rokoch podpísať pod pokles verejného dlhu na Slovensku.

Konštatuje to v Zdôvodnení výšky dlhu a návrhu na jeho zníženie Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré dnes vzal na vedomie parlament.

Hrubý dlh verejnej správy dosiahol podľa aprílovej notifikácie Eurostatu ku koncu roka 2013 úroveň 55,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) a následne klesol podľa tohtoročnej októbrovej notifikácie na 54,6 % HDP. "Prekročenie hranice 55 % HDP súviselo najmä so štatistickým zaznamenaním úveru Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov do maastrichtského dlhu. Na pokles dlhu vplýva najmä zavedenie novej metodiky národných účtov ESA2010, ktorá lepšie zaznamenáva objem transakcií v ekonomike aj záväzky verejného sektora," zdôvodnil rezort financií.

Hrubý dlh verejnej správy by mal v tomto roku prvýkrát od roku 2008 medziročne klesnúť a dosiahnuť úroveň 54,1 % HDP. Ako uviedlo MF, v roku 2015 sa síce očakáva dočasný nárast 0,3 percentuálneho bodu (p. b.), no v nasledujúcich rokoch bude dlh postupne klesať až na 51 % HDP v roku 2017.

"Pokles dlhu je podmienený zlepšením primárneho salda a rastom HDP. Vzhľadom na pokračujúcu konsolidáciu sa od roku 2016 predpokladá prvýkrát primárny prebytok verejných rozpočtov," priblížil rezort financií s tým, že čistý dlh dosiahol na konci roka 2013 výšku 48,2 % HDP, čo je výrazne pod úrovňou hrubého dlhu. "V tomto roku sa stabilizuje tesne nad úrovňou 50 % HDP. V nasledujúcich rokoch bude čistý dlh klesať," doplnilo MF SR.

V nasledujúcich rokoch by mal dlh klesať aj vďaka opatreniam, ktoré sú zahrnuté v rozpočte verejnej správy na nasledujúce roky. Podľa MF SR najvýznamnejšie opatrenie predstavuje rozsiahlejšia novela zákona o dani z príjmov, ktorá odstraňuje niektoré výnimky, čím dochádza k zvýšeniu daňovej spravodlivosti, ako aj zachovanie sadzby dane z pridanej hodnoty. Na strane výdavkov sa realizuje reforma štátnej správy ESO. "K poklesu dlhu dopomáha aj oživenie rastu HDP a odpredaj menšinového podielu v spoločnosti Slovak Telekom," doplnilo MF SR.

Notifikovaný dlh v rozmedzí 53 % až 55 % HDP zodpovedá druhému pásmu dlhovej brzdy. Vláda tak má povinnosť predložiť Národnej rade SR návrh opatrení na zníženie dlhu a platí povinnosť znížiť platy členov vlády na úroveň predchádzajúceho roka. Po poklese dlhu na 54,6 % HDP prestáva platiť povinnosť viazať 3 % z upravených výdavkov štátneho rozpočtu. Zároveň prestáva platiť obmedzenie, podľa ktorého vláda nesmie predložiť NR SR návrh rozpočtu na rok 2015, ktorý by obsahoval medziročný nominálny rast upravených výdavkov verejnej správy. "Ministerstvo financií v záujme dosiahnutia rozpočtových cieľov v roku 2014 3-% viazanie výdavkov neuvoľní," dodal rezort financií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.