Dôchodkovo poistení v ČR môžu požiadať o zaslanie listu poistenia

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 23. decembra (TASR) - Poistenci, ktorí boli dôchodkovo poistení v Českej republike, môžu Českú správu sociálneho zabezpečenia (ČSSZ) požiadať o zaslanie informatívneho osobného listu dôchodkového poistenia. Obdobie dôchodkového poistenia v Českej republike je potrebné preukázať vtedy, ak o nároku na dôchodok rozhoduje Sociálna poisťovňa.

"Sociálna poisťovňa dôchodok prizná aj za obdobie, počas ktorého žiadateľ pracoval pred 1. januárom 1993 pre zamestnávateľa so sídlom na území Českej republiky," uviedol Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Podľa jeho slov dôchodok za obdobie dôchodkového poistenia získané pred rozdelením ČSFR totiž priznáva príslušná inštitúcia toho štátu, na území ktorého mal zamestnávateľ žiadateľa sídlo ku dňu rozdelenia ČSFR alebo na území ktorého mal žiadateľ ku dňu rozdelenia ČSFR trvalý pobyt. "Obdobie dôchodkového poistenia v Česku je potrebné preukázať aj vtedy, ak žiadateľ nezískal v Slovenskej republike potrebný počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na dôchodok a Sociálna poisťovňa preto musí zohľadniť obdobie poistenia získané v inom štáte," dodáva Višváder.

Poistenci majú možnosť v dostatočnom časovom predstihu pred podaním žiadosti o dôchodok skontrolovať si obdobia dôchodkového poistenia získané v Českej republike a prípadné nezrovnalosti vyriešiť ešte pred začatím konania o dôchodok.

O zaslanie informatívneho osobného listu je ČSSZ potrebné požiadať písomne na adrese: Česká správa sociálního zabezpečení, odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, Česká republika. Podrobnejšie informácie o informatívnom osobnom liste a formulár "Žádost o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění" je možné nájsť na internetovej stránke ČSSZ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.