Americký úrad odporúča zrušiť paušálny zákaz darcovstva krvi pre gejov

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Washington 24. decembra (TASR) - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v utorok odporučil zrušenie paušálneho zákazu darcovstva krvi, ktorý sa vzťahuje na gejov. Informovala o tom agentúra Associated Press.

Namiesto súčasného zákazu, ktorý v USA platí 31 rokov, navrhujú experti FDA zaviesť pravidlo, podľa ktorého by krv mohli darovať aj gejovia, ktorí nemali s iným mužom pohlavný styk aspoň jeden rok.

Aktivisti z prostredia komunity gejov však vyjadrili určitú mieru skepticizmu, či požiadavka, aby sa kvôli možnosti darovať krv museli gejovia zdržať aspoň jeden rok pohlavného styku, predstavuje výrazný posun v umožnení gejom darovať krv.

Podobné pravidlá, aké navrhuje FDA, platia v Austrálii, Japonsku či Veľkej Británii.

Predstavitelia FDA uviedli, že zmenu formálne navrhnú prostredníctvom zmeny smerníc začiatkom budúceho roka, pričom nasledovať bude proces pripomienkovania verejnosťou. Zástupca riaditeľa FDA Peter Marks vyhlásil, že podnetom pre zmenu boli zistenia z Austrálie, ktorá podobné pravidlá zaviedla pred viac ako desiatimi rokmi. Z dostupných štúdií nevyplýva, že by sa zmenou pravidiel znížila bezpečnosť darovanej krvi.

Zákaz darcovstva krvi od gejov platí od roku 1983, keď sa zdravotníci obávali, že transfúziami krvi by sa mohol rozšíriť vírus HIV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.