V Sydney sa konal pokojný protest proti Charlie Hebdo

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sydney 24. januára (TASR) - Stovky moslimov sa v piatok zhromaždili v austrálskom Sydney na protest proti negatívnej medializácii islamu a karikatúram proroka Mohameda vo francúzskom satirickom týždenníku Charlie Hebdo. Protestná akcia mala pokojný priebeh, informovala v noci nadnes agentúra AP.

Niektorí z účastníkov pochodu s heslom "Náš prorok, naša česť" mali transparenty s nápisom "Je suis muslim" (Som moslim), čo bola reakcia na titulnú stránku najnovšieho čísla týždenníka, na ktorej je karikatúra plačúceho proroka Mohameda držiaceho tabuľku s nápisom "Je suis Charlie".

Ide o prvé vydanie týždenníka pripravené jeho redakciou zdecimovanou útokom dvojice islamistov, ktorí v jej parížskych priestoroch 7. januára zastrelili 12 ľudí, vrátane kľúčových karikaturistov. Titulka nového čísla vyvolala v moslimskom svete veľké protesty, podobne ako aj mnohé iné karikatúry týždenníka, ktoré moslimovia označili za urážku proroka Mohameda a svojho náboženstva.

Jeden z vodcov austrálskej komunity Sufyan Badar zhromaždených v Sydney upozornil, že demonštrácie na podporu Charlie Hebdo po útoku na jeho redakciu zneužili slobodu slova ako dymovú clonu, "v skutočnosti je sloboda slova jedným z mnohých politických nástrojov, ktoré sa používajú na udržanie nadvlády nad moslimami".

K pochodu sa vyjadril aj austrálsky ministerský predseda Tony Abbott, ktorý v rozhlasovom rozhovore varoval pred zneužitím zhromaždenia na podnecovanie terorizmu. Súčasne vyjadril nádej, že účasť na pochode bude nízka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.