Mladú Američanku odsúdili na štyri roky za pokus pomôcť teroristom

Islamisti v Gaze pália francúzsku vlajku na protest proti karikatúra proroka Mohameda na obálke najnovšieho čísla časopisu Charlie Hebdo, pondelok 19. januára 2015. Foto: TASR/AP

Denver 24. januára (TASR) - Na štyri roky väzenia odsúdili dnes v americkom Denveri mladú ženu, ktorá sa pokúšala dostať do Sýrie, aby tam bojovala po boku džihádistov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Súd v Denveri odsúdil 19-ročnú Shannon Conleyovú za pokus pomôcť IS. Vyšetrovatelia FBI zistili, že Conleyová sa chcela vydať za muža, s ktorým sa zoznámila prostredníctvom internetu a ktorý sa jej zveril, že chce ísť bojovať do Sýrie. Mladá žena chcela ísť bojovať s ním alebo v jednotkách IS využiť svoje skúsenosti zdravotníčky.

Conleyovej, ktorú zatkli v apríli roku 2014 na denverskom letisku, hrozilo päť rokov väzenia a pokuta vo výške 250.000 dolárov. Výška trestu závisela od miery jej spolupráce so súdom: Conleyová priznala len jeden bod obvinenia.

V piatok, pri vynesení rozsudku, sudca skonštatoval, že pokiaľ ide o duševný stav, Conleyová "nie je celkom v poriadku" a "rada púta pozornosť". Počas pobytu vo vyšetrovacej väzbe bola vzdorná a nepríjemná k väzenským dozorcom. Ukázalo sa tiež, že vo väzení chcela hovoriť o násilných formách džihádu. Obhajoba na margo toho uviedla, že jej mandantka bola frustrovaná kvôli situácii, v ktorej sa ocitla.

Americká FBI sa začala o Conleyovú zaujímať už koncom roku 2013, keď začala s ľuďmi na denverskom predmestí diskutovať o terorizme. Agenti FBI sa s ňou v tom období stretli a snažili sa ju odradiť od odchodu do Sýrie návrhom, aby dala prednosť humanitárnej práci. Mladá žena sa však svojho zámeru nevzdala, aj keď si podľa vlastných slov bola vedomá toho, že zapojiť sa do džihádu na Blízkom východe je ilegálne. Tvrdila však, že je to jediný spôsob, ako napraviť zlo spáchané na moslimoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.