Z USA odíde skupina vojakov, ktorí budú cvičiť sýrskych povstalcov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Washington 23. januára (TASR) - Americký minister obrany Chuck Hagel nariadil, aby sa v najbližších dňoch na Blízky východ presunula skupina asi 100 vojakov, ktorých úlohou bude vybudovať výcvikové tábory pre umiernených povstalcov sýrskej opozície bojujúcich proti extrémistom z organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Plánovaný výcvik by sa mal začať už na jar, a to mimo územia Sýrie. Hovorca Pentagónu, admirál John Kirby, v noci nadnes nespresnil, v ktorej krajine sa bude nachádzať prvá výcviková základňa. Ochotu poskytnúť základne na výcvik síl umiernenej sýrskej opozície vyjadrili prednedávnom Turecko, Katar a Saudská Arábia.

Spojené štáty poskytnú na výcvik spolu vyše 400 vojakov a stovky členov podporného personálu. Okrem toho výcvik budú poskytovať aj príslušníci armád hostiteľských krajín.

Admirál Kirby spresnil, že nábor v radoch sýrskych povstalcov sa zatiaľ nezačal, ale americkí predstavitelia sú v kontakte s ich velením, aby dohodli podrobnosti výcvikovej misie.

Pentagón odhaduje, že v priebehu prvého roka dokáže vycvičiť viac ako 5000 sýrskych povstalcov. Na znovudobytie východnej Sýrie, kontrolovanej radikálmi z IS, bude celkovo potrebných až okolo 15.000 vojakov. Kritici v americkom Kongrese preto považujú tempo a rozsah plánovaného výcviku za príliš nedostatočné.

USA sa vo svojom boji proti IS zamerali najmä na Irak, ale podnikajú aj nálety na islamistov v Sýrii, predovšetkým na okolie prevažne Kurdmi obývaného mesta Kobané, keď sa snažia zabrániť jeho dobytiu oddielmi IS. Admirál Kirby v piatok povedal, že kurdské sily teraz ovládajú asi 70 percent územia Kobané, ktorému pred niekoľkými mesiacmi hrozilo, že padne do rúk islamistov.

Americký prezident Barack Obama vlani v decembri podpísal zákon o obrannom rozpočte, ktorého súčasťou sú aj finančné prostriedky vo výške 5,6 miliardy dolárov, určené na podporu vojenských operácií proti IS v Sýrii a Iraku.

Zákon vyčleňuje prostriedky aj na výcvik umiernených vzbúrencov v Sýrii na obdobie dvoch rokov. Spojené štáty budú v jeho rámci poskytovať aj výcvik, poradenstvo a pomoc irackým a kurdským bezpečnostným silám. Tieto úlohy má v Iraku zaisťovať približne 3000 amerických vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.