Investorom v eurozóne sa tento mesiac výrazne zlepšila nálada

Foto: TASR/AP

Brusel 9. februára (TASR) - Investorom v eurozóne sa tento mesiac výrazne zlepšila nálada a ich dôvera v ekonomiku dosiahla najvyššiu úroveň od mája 2014. Dôvodom je rozhodnutie Európskej centrálnej banky spustiť masívny nákup dlhopisov eurozóny, tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE). Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na najnovší prieskum inštitútu Sentix.

Podľa výsledkov tohto prieskumu februárový index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, prudko vyskočil na 12,4 bodu z januárových 0,9 bodu a dosiahol najvyššiu hodnotu od mája 2014. Ekonómovia pritom odhadovali, že hodnota indexu stúpne oveľa menej, na 3 body.

Pozitívna nálada investorov sa odrazila aj na strmom náraste čiastkového indexu, ktorý odráža očakávania investorov v menovej únii. Jeho hodnota sa vo februári zvýšila na 27,5 bodu z 13,5 bodu v januári. Hlavným motorom tohto rastu bolo práve oznámenie centrálnej banky o spustení QE v marci tohto roka.

A zároveň investori lepšie hodnotia aj súčasné podmienky v eurozóne, čo signalizuje, že jej ekonomika naberá tempo. Presnejšie index súčasných podmienok vo februári vzrástol na -1,8 bodu z -11 bodov v januári a dosiahol najvyššiu úroveň od augusta 2014.

Sentix zostavuje index už viac ako 10 rokov na základe prieskumu medzi investormi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.