Jeden z najúspešnejších verbovačov pre al-Káidu pochádza z Nice

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Paríž 9. februára (TASR) - Jedným z najvýkonnejších verbovačov pre jednotky siete al-Káida v Sýrii je vo Francúzsku rodák z Nice, 39-ročný Omar Omsen, vďaka ktorému proti armáde sýrskeho prezidenta Bašára Asada po boku povstalcov bojujú aj desiatky francúzskych občanov.

Omsen je francúzskym tajným službám dobre známy. V 90. rokoch odsedel päť rokov za vraždu pri vybavovaní si účtov v rámci zločineckej skupiny. Zradikalizoval sa po opustení väznice. Podieľal sa aj na výrobe viacerých propagandistických filmov, ktoré mládež v západnej Európe lákajú na vojnové dobrodružstvo v Iraku či Sýrii.

V ojedinelom rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMC Omsen vysvetlil, ako nováčikov do oddielov al-Káidy verbuje a v čom spočíva ich výcvik.

Novobrancov najprv sústredia v táboroch, kde absolvujú výcvik na posilnenie celkovej telesnej zdatnosti. Potom nasleduje základný vojenský výcvik a po ňom dostanú do ruky zbraň. "Keď sa naučia s nimi dokonale zaobchádzať a ovládajú základy boja, posielame ich na front," vysvetlil Omsen.

Omsen novinárke odmietol prezradiť, kde v Sýrii sa momentálne nachádza. Predpokladá sa však, že pôsobí v niektorom z miest neďaleko hraníc s Tureckom. Novinárka Céline Marteletová spresnila, že Omsen nemá nič spoločné s Islamským štátom, je príslušníkom al-Káidy a zodpovedá sa jej veleniu. Omsen o sebe tvrdí, že je emirom al-Káidy a má aj vlastný pluk, ktorého príslušníkmi sú aj občania Francúzska, Maroka či Tuniska.

"Títo mladí ľudia sa pod Omsenovým velením ocitnú priamo v sýrskom pekle," uviedla Marteletová.

"Ak by to chceli vzdať, lebo toho už majú plné zuby, lebo je to náročné alebo im chýba rodina či kino, pripomenieme im, čo hovorí Alah," vyhlásil Omsen. Spresnil, že ak bojovníci trvajú na svojom a hovoria, že už ďalej nevládzu, "necháme ich odísť a zriekneme sa ich". Marteletová vysvetlila, že toto "zrieknutie sa" má v džihádistickej komunite veľkú silu - porovnateľnú so situáciou, keď otec zaprie syna.

Jediný okamih počas rozhovoru, keď bol Omsen podráždený a agresívny, nastal, keď ho novinárka požiadala o komentár k nedávnym útokom islamistov v Paríži, pri ktorých zahynulo 17 ľudí. Omsen vyhlásil, že jeho cieľom nikdy nebolo a nie je pripravovať útoky vo Francúzsku. Podľa RMC tamojšia prokuratúra však naňho už pred rokom vydala medzinárodný zatykač.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.