Eurozóna by už zvládla odchod Grécka z eurozóny, tvrdí agentúra S&P

Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 11. februára (TASR) - Odchod Grécka z menovej únie by eurozóna už dokázala zvládnuť, tvrdí ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P). Informovala o tom agentúra Reuters.

Ak by sa museli peniaze požičané Aténam odpísať, nemalo by to žiaden negatívny vplyv na úverovú bonitu veriteľov, uviedol hlavný analytik S&P Moritz Krämer v rozhovore pre denník Börsen-Zeitung. "Napriek tomu, čo si myslí verejnosť, nie sú požičané sumy v pomere k ekonomickej sile veriteľov príliš veľké." Krämer upozornil, že napríklad Nemecko muselo dať viac peňazí na záchranu domácich bánk, než by bola celková strata v súvislosti s gréckym záchranným programom.

Podľa Krämera je tiež prehnané varovanie Atén, že v prípade vystúpenie Grécka z eurozóny sa menová únia rozpadne ako domček z kariet. Nebezpečenstvo nákazy nie je také veľké. "Grécko je z pohľadu hospodárskej sily slabé." Krämer dodal, že ani väzby krajiny so zvyškom eurozóny nie sú nijako silné.

Naopak, pre Grécko by mal odchod z eurozóny ničivé následky, varoval analytik S&P. "Obyvatelia by museli ešte raz absolvovať odriekanie, o ktorom si mysleli, že už ho majú za sebou." Grécko je vysoko závislé od dovozu. V prípade vystúpenia z menovej únie by Atény bez úverov nedokázali financovať dovoz energií, potravín ani medicínskych tovarov, dodal Krämer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.