Vláda schválila vytvorenie registra všetkých adries na Slovensku

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák počas tlačovej konferencie 4. decembra 2014 v Bratislave. Téma tlačovej konferencie: Slovensko v boji s korupciou pokročilo, obsadilo 54. priečinok zo 175 krajín v rebríčku. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 11. februára (TASR) – Štát bude mať pohromade presné údaje o všetkých adresách v krajine. Zhromaždí ich v registri, ktorého vytvorenie dnes schválila vláda SR. Návrh zákona o registri adries predložil minister vnútra Robert Kaliňák v rámci zavádzania elektronických služieb na Slovensku.

Register prinesie presnú evidenciu všetkých adries na Slovensku, vysvetlil tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra. V lete má byť podľa plánov rezortu spustený Informačný systém Registra adries. Buduje sa v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zákon o registri adries vytvára legislatívny rámec pre jeho fungovanie.

Register adries je jedným zo štyroch základných registrov, ktoré definuje Národná koncepcia informatizácie verejnej správy. Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vysvetlila, že bude obsahovať informácie o všetkých adresách a adresných bodoch bytových a nebytových budov, bez väzieb na osoby, ktoré disponujú právami k týmto budovám.

Register adries bude referenčnou štátnou evidenciou, ktorá opisuje umiestnenie vchodov bytových a nebytových budov, a to slovným označením, ako aj vizualizáciou na mape Slovenskej republiky. Návrh zákona určuje postup, ako sa budú údaje z registra poskytovať, aj povinnosti orgánov verejnej správy pri zhromažďovaní údajov o adresách.

Údaje v registri budú slúžiť pre potreby verejnej správy, najmä zložiek integrovaného záchranného systému. Adresné body budú evidované v priestorových súradniciach záväzných súradnicových systémov. Bude ich tak možné využiť v geografických informačných systémoch a navigáciách záchranných, policajných a iných bezpečnostných služieb. Rovnako ich uplatní pošta, podnikateľská sféra i bežní občania, priblížila Koišová.

Návrh zákona prináša povinnosť pre orgány verejnej správy, ale aj pre právnické a fyzické osoby oznamovať údaje do registra. Nahlasovať tak budú musieť nové stavby alebo prestavbu existujúcich. Register bude verejne a bezplatne prístupný aj pre širokú verejnosť, a to na internetovej stránke ministerstva vnútra. Takto poskytované údaje však budú mať informatívny charakter bez právnej záväznosti.

V jednom balíku s návrhom zákona o registri adries ministerstvo vnútra novelizuje aj zákon o občianskych preukazoch. Cieľom je, aby bolo možné elektronicky požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu pri skončení doby jeho platnosti alebo pri zmene trvalého pobytu. Cez internet by sa v budúcnosti mala dať nahlásiť aj strata alebo krádež občianskeho preukazu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.