Andrej Danko: Živnostníci majú aj iné poslanie ako drieť na účtovníkov

Andrej Danko Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. februára (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) dôrazne protestuje proti neustálemu zvyšovaniu povinnej sumy odvodov, zvyšovaniu poplatkov v zdravotníctve a v celom systéme ochrany zdravia a iných poplatkov štátu. "SNS to pripomína aj v súvislosti s pravidelným rastom minimálneho i maximálneho vymeriavacieho základu, platným od 1. januára a prvý raz splatným do 8. februára," vyhlásil pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

"V dnešnej dobe, keď sa malí a strední podnikatelia stretávajú so zvyšujúcou sa byrokraciou a finančnou záťažou v oblasti podnikania, príkladom sú tzv. daňové licencie, im aktuálne ani platný systém zvyšovania sociálnych a zdravotných odvodov nijako nezlepšuje ich podnikateľské prostredie," dodal.

Zdôraznil, že živnostník je človek, ktorý nesie riziko a za podnikanie ručí celým svojím majetkom. "Živnostník je často subjekt, ktorý dokáže zabezpečiť prácu aj pre iných občanov, doteraz pre nedostatok ponuky práce inak neúspešných na pracovnom trhu," povedal predseda SNS.

Tvrdí, že je najvyšší čas zmeniť živnostenský zákon a na základe tejto zmeny uľahčiť podnikanie. "Nie je prípustné, aby sa každý živnostník okrem už spomenutých odvodov a množstva ďalších povinností, akými sú napríklad registračné pokladnice či vedenie účtovníctva, musel viac venovať zvládnutiu povinnej administratívnej záťaže ako samotnému predmetu svojho podnikania," uviedol. Živnostník má podľa neho z pohľadu potrieb spoločnosti určite iné poslanie ako "drieť na účtovníkov, ekonómov, právnikov".

"Vláda by si mala v prvom rade uvedomiť, že štát nie sú len veľké spoločnosti, korporácie, ale aj drobní podnikatelia, živnostníci, SZČO. Z tohto dôvodu by sa mali v ďalšom období v prvom rade rešpektovať potreby malých a stredných podnikateľov a podporovať ich v oblasti daňovej a sociálnej legislatívy," uzavrel Danko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.