Minister Lajčák: OSN je najúčinnejší nástroj medzinárodnej diplomacie

Miroslav Lajčák Foto: TASR/ Martin Baumann

New York 14. februára (TASR) - "OSN je a ostane základným kameňom medzinárodného poriadku a najefektívnejším nástrojom svetovej diplomacie," uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v piatok v New Yorku na pôde Medzinárodného mierového inštitútu (IPI). S medzinárodnými diplomatmi, akademikmi, expertmi a novinármi tam diskutoval o úlohe OSN v ére nových hrozieb a výziev, ako aj o potrebe znovu investovať do multilateralizmu.

Informoval o tom dnes Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

"Medzinárodné spoločenstvo nikdy nemalo problém zhodnúť sa na tom, čo sú najväčšie boľačky súčasného sveta: násilie, chudoba, znečisťovanie, šírenie zbraní hromadného ničenia, porušovanie ľudských práv. Avšak nie vždy nájde zhodu na spôsoboch, ako sa s týmito problémami vysporiadať," zdôraznil Lajčák.

Súvisí to podľa neho s rozličnými prioritami jednotlivých svetových aktérov. "To, čo je mimoriadne naliehavé pre jedného, predstavuje pre druhého len okrajovú záležitosť. Niektoré problémy majú reálne globálny dosah, niektoré nie. Ale nemôžeme ignorovať priority druhých, aj keď pre nás možno nie sú podstatné. Koncept 'našej pravdy' nikdy nikam neviedol. Nanajvýš tak do slepej uličky alebo k zaostávaniu," pripomenul minister.

"Náš dnešný prístup k multipolárnemu a ku komplexnému svetu pripomína úmyselné uplatnenie čierno-bieleho filtra tam, kde hrajú farby a odtiene neodmysliteľnú úlohu pre prípadný úspech. V tomto rôznorodom svete zlyhávame na tom, že až príliš často prehliadame celkové súvislosti a kompletný obraz vecí. Multilateralizmus pritom nepotrebuje veľké zmeny, iba odhodlanie využiť existujúce nástroje. Pretože OSN je a ostane základným kameňom medzinárodného poriadku, je to jediné fórum, kde sa dá dosiahnuť čo najširšia zhoda a jediné zoskupenie, ktoré dokáže globálnym zmenám čeliť tak ako nikto iný," konštatoval minister Lajčák v New Yorku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.