Slovensko-ukrajinské fórum ponúkne firmám možnosť kontraktov

Tlačová konferencia pri príležitosti ustanovujúceho valného zhromaždenia občianskeho združenia Východoslovenská investičná agentúra v Košiciach 16. februára 2015. Na snímke zľava Richard Raši a Peter Cacara. Foto: TASR – František Iván

Košice 17. februára (TASR) – Slovensko-ukrajinské fórum SUBF 2015 pre podnikateľov z oboch krajín sa uskutoční v dňoch 20. až 23. apríla v Košiciach. Hlavným cieľom podujatia bude poskytnúť zúčastneným firmám možnosť prezentovať ich výsledky a v rámci bilaterálnych rokovaní rozšíriť existujúcu spoluprácu alebo nadviazať nové kooperačné vzťahy. Oznámila to novoustavená Východoslovenská investičná agentúra (VIA), ktorá podujatie pod záštitou premiéra SR Roberta Fica organizuje.

"Cieľom je spojiť podnikateľské subjekty, ponúknuť región východného Slovenska ako vhodné miesto pre investície z Ukrajiny a vytvoriť priestor na diskusiu medzi týmito dvoma štátmi," uviedol pre novinárov v pondelok (16.2.) predseda predstavenstva VIA Peter Cacara.

Slovensko-ukrajinské fórum sa bude konať v priestoroch Kulturparku počas Dní Ukrajiny v Košiciach. Jeho súčasťou bude konferencia so štyrmi základnými témami, a to energetika, strojárenstvo, informačné technológie a cestovný ruch. Ďalšími časťami bude Expo s prezentáciami produktov zúčastnených firiem a priestor pre vzájomné rokovania obchodných partnerov "B2B" (Business-to-business).

Konflikt, ku ktorému došlo na Ukrajine, podľa Cacaru vytvára dôvody na presun aktivít časti ukrajinských firiem mimo ich región. "Východné Slovensko, keďže je blízke svojou polohou, mentalitou ľudí, jazykom, je veľmi dobré miesto pre možné podnikanie podnikateľských subjektov," uviedol.

VIA organizuje podujatie s podporou rezortov hospodárstva a zahraničných vecí, Eximbanky SR a v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), Košickým a Prešovským samosprávnym krajom, mestom Košice a ukrajinským partnerom "Kratos" Krivoj Rog. "My sme sa podujali priniesť na toto podujatie zhruba 100 podnikateľských subjektov a ukrajinská strana prezentovala záujem zhruba 200 až 250 firiem. Celkovo bolo na Ukrajine oslovených 25.000 firiem na možnú účasť," konštatoval Cacara.

Organizátori majú záujem o osobnú účasť premiéra Fica, ukrajinská strana oslovila v tomto smere predsedu ukrajinskej vlády Arsenija Jaceňuka, prísľuby ich účasti zatiaľ nemajú.

Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho sa o Ukrajine na Západe v súčasnosti veľmi veľa hovorí, ale z hľadiska podpory podnikateľského prostredia a vytvárania vzťahov sa zatiaľ neudialo nič. "Toto je prvý reálny projekt, ktorý má pomôcť podnikateľským subjektom z Ukrajiny, aby 'prežili', možno vďaka tomu, že tu nájdu kontrakt, ale možno vďaka tomu, že sem presunú výrobu," povedal.

Na jeseň tohto roku plánuje VIA organizovať podobné slovensko-nemecké regionálne fórum. Podľa agentúry by malo priniesť vyšší záujem nemeckých podnikateľov o investície a podnikanie vo východoslovenskom regióne.

Ustanovujúce valné zhromaždenie VIA, ktorá pôsobí vo forme občianskeho združenia, sa v pondelok konalo v Košiciach. Medzi zakladajúcimi členmi sú združenie Patriot – klub východniarov, Košický a Prešovský samosprávny kraj, mesto Košice, obec Kechnec, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), Prešovská univerzita a 16 podnikateľských subjektov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.