Maďarský analytik: Putinova návšteva Budapešti je dôležitá pre Moskvu

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin prichádza na mierové rozhovory o konflikte na Ukrajine v Minsku 11. februára 2015. Foto: TASR/AP

Budapešť 17. februára (TASR) - Budapeštianska návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina je odkazom pre Rusko, že Moskva nie je až tak medzinárodne izolovaná. Pre komerčný rozhlas InfoRádió to pred dnešnou Putinovou pracovnou návštevou v Maďarsku uviedol bezpečnostný analytik Péter Tálas, podľa ktorého ruskému prezidentovi prospieva minulotýždňová dohoda v Minsku.

Tálas pripomenul, že Putin teraz pricestuje do jednej z členských krajín Európskej únie po prvý raz po zostrelení malajzijského lietadla v júni 2014 nad východnou Ukrajinou. Rusko sa pritom medzinárodne izolovalo, preto je teraz pre Moskvu návšteva Budapešti dôležitá, uviedol Tálas.

"Zvláštnosťou tejto návštevy je geopolitická a politická situácia, ktorá sa vyvinula v súvislosti s Ukrajinou. Existuje tu ochladený vzťah, ktorý zrejme bude trvať dlhšie," zdôraznil maďarský expert. Zo správ médií podľa neho vyplýva, že schôdzku v Budapešti inicioval práve Putin.

"Návštevu sme mohli odmietnuť, avšak maďarské vedenie nie je v takej pozícii. Navyše sa zrejme maďarská vláda domnieva, že v prípade prijatia návštevy budú akceptované isté obchody a isté maďarské záujmy," dodal.

Najdôležitejšou témou rozhovorov v Budapešti budú dnes dodávky ruského zemného plynu.

"Minská dohoda prospieva Rusku, západní partneri však môžu naďalej zachovať sankcie voči Moskve. Cieľom Ruska je zmierniť ich," uzavrel analytik s poznámkou, že Putin chce destabilizovať Ukrajinu a získať nad ňou vplyv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.