Poprad zverejnil zoznam dlžníkov, eviduje nedoplatky vyše 556.000 eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poprad 17. februára (TASR) - Mesto Poprad zverejnilo na svojej webovej stránke opäť zoznam daňových dlžníkov. Samospráva ako správca dane zverejnila dlžníkov, u ktorých eviduje nedoplatky na dani z nehnuteľností, dani za psa, za užívanie verejného priestranstva, za ubytovanie a nedoplatky na miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady evidované k 31.12.2014. V zozname daňových dlžníkov sú uvedené fyzické osoby, vrátane fyzických osôb – podnikateľov, u ktorých nedoplatok presiahol 160 eur a právnické osoby, u ktorých to bolo viac ako 1600 eur.

„V zozname dlžníkov bolo celkovo zverejnených 1151 fyzických a právnických osôb, u ktorých sú evidované nedoplatky v celkovej výške viac ako 556.000 eur. Na tejto čiastke sa fyzické osoby podieľajú sumou cez 504.000 eur, čo predstavuje nárast oproti roku 2013 o viac ako 36.000 eur. Právnické osoby sa podieľajú sumou presahujúcou 52.000 eur, čo predstavuje oproti roku 2013 pokles o takmer 35.400 eur,“ konkretizovala vedúca ekonomického odboru na Mestskom úrade v Poprade Jitka Púčiková.

Zverejnených daňových dlžníkov správca dane eviduje predovšetkým na miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, a to vo výške viac ako 429.000 eur, čo predstavuje 77,11 percenta z celkovej sumy zverejnených nedoplatkov. Nedoplatky vo výške takmer 101.000 eur sa týkajú daňových dlžníkov, ktorí sú evidovaní v meste Poprad, bez presnej adresy trvalého bydliska, a ktorým správca dane podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady je povinný poplatok každoročne vyrubovať, aj keď rozhodnutie nie je možné doručiť a poplatok ostáva každoročne nezaplatený.

„Nárast zverejnených nedoplatkov na miestom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady oproti roku 2013 predstavuje čiastku viac ako 22.000 eur. Mesto Poprad vynaložilo v roku 2014 celkovo výdavky na vývoz komunálneho odpadu vo výške cez 1,7 milióna eur, pričom výber poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady za rok 2014 predstavoval čiastku takmer 1,5 milióna eur. Rozdiel viac ako 204.000 eur uhrádzalo mesto z iných vlastných zdrojov, teda neprenášalo na svojich obyvateľov všetky náklady na zabezpečenie činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi aj napriek skutočnosti, že mu to zákon umožňuje,“ zdôraznila Púčiková.

Zverejnené nedoplatky na dani z nehnuteľností u právnických a fyzických osôb sú vo výške viac ako 97.500 eur, čo predstavuje 17,51-percentný podiel z celkovej sumy zverejnených nedoplatkov. Ide najmä o staršie nedoplatky, ktoré sú vo veľkej miere vymáhané v exekučnom konaní. „Ďalej sú to nedoplatky na dani za psa vo výške 12.730 eur, na dani za ubytovanie na úrovni takmer 5900 eur a nedoplatky na dani za užívanie verejného priestranstva presahujúce 7200 eur,“ doplnila Púčiková s tým, že v porovnaní so zverejneným zoznamom daňových dlžníkov za predchádzajúci rok dochádza k zvýšeniu ich počtu celkovo o 67, pričom nárast bol zaznamenaný len u fyzických osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.